Putin suspendohet si president nderi i Federatës Botërore të Xhudos

Marketing

Federata Botërore e Xhudos ka pezulluar presidentin rus Vladimir Putin si president nderi dhe ambasador për këtë sport. Kjo u njoftua nga IJF të dielën, në përgjigje të pushtimit rus të Ukrainës. Shefi i Kremlinit Putin është vetë një mbajtës i rripit të zi.

Në xhudo, ndikimi i Rusisë është i madh. Presidenti i Shoqatës Botërore Marius Vizer konsiderohet një mik i Putinit. Shoqata evropiane EJU drejtohet nga rus Sergej Soloweitschik. Për më tepër, dy shoqatat më të rëndësishme mbështeten nga kompani të shumta ruse. EJU, për shembull, kohët e fundit prezantoi tre sponsorë të rinj nga Rusia transmeton albora.ch.

Grand Slam i planifikuar për në maj në Kazan, Rusi, u anulua së fundmi. Komuniteti sportiv duhet të mbetet i bashkuar dhe i fortë për të mbështetur njëri-tjetrin për të promovuar paqen dhe miqësinë, harmoninë dhe unitetin, tha shoqata në një deklaratë të premten.

Russian President Vladimir Putin poses for a photo during a visit to the judo club Turbostroitel leading by coach Anatoly Rakhlin when Putin was a boy in St. Petersburg, Russia, Wednesday, Nov. 27, 2019. (Mikhail Klimentyev, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP)

Biatletët rusë luftojnë – fillon dorëheqja nga Kupa e Botës

Shoqata ruse e biatlonit RBU ka kritikuar ashpër një vendim të shoqatës botërore IBU, sipas të cilit atletët nga Rusia dhe Bjellorusia lejohen të garojnë vetëm nën një flamur neutral në tre Kupat e Botës së fundit këtë dimër. RBU e konsideron lëvizjen si “të paligjshme, të paarsyeshme dhe kategorikisht të papranueshme”, tha ajo në një deklaratë në faqen e saj të internetit të shtunën mbrëma.

“Për të mos i ekspozuar atletët rusë ndaj rrezikut të poshtërimit” dhe për të garantuar sigurinë e tyre, ata tani kanë vendosur të mos garojnë në Kupat e Botës së ardhshme apo në Kupën e dorës së dytë IBU. RBU nuk ka shkelur asnjë rregull zyrtar, arsyetimi thoshte: “Ky është diskriminim i drejtpërdrejtë ndaj vendit tonë dhe atletëve rusë”. Ata janë “të indinjuar me këtë veprim të paligjshëm të IBU” dhe “do t’i mbrojnë të drejtat e tyre në gjykatë”.

Më herët të shtunën, IMU njoftoi sanksione kundër gjuetarëve rusë dhe bjellorusë të skive në përgjigje të pushtimit rus të Ukrainës. Prandaj, as flamuri rus dhe as bjellorusi nuk mund të shfaqen në vendet e konkursit deri në një njoftim të dytë. Veshja e ekipit duhet të mbetet neutrale pa ngjyrat kombëtare, simbolet kombëtare janë të ndaluara. Nuk luhen as himnet dhe atletët asnjanës nuk mund të mbledhin më pikë të Kupës së Botës për renditjen kombëtare.

Ylli i Cityt Zinchenko nuk i mbanë dot lotët para ndeshjes

Para fillimit të ndeshjes së Premier Ligës mes Evertonit që rrezikon të bie nga kategoria dhe kampionit anglez të futbollit, Manchester City, në Liverpool ka pasur skena emocionuese. Shumë spektatorë kishin sjellë pankarta dhe tabela në stadiumin Goodison Park, duke deklaruar solidaritetin e tyre me Ukrainën. Lojtarët e Man City kishin veshur bluza me flamurin e Ukrainës dhe fjalët “Jo luftë” ndërsa po përqafoheshin.

Pamjet televizive treguan profesionistin ukrainas të Man City, Alexander Zinchenko duke luftuar me lotët teksa kënga e The Hollies ‘Ai Ain’t Heavy, He’s My Brother’ luhej mbi altoparlantët e stadiumit. Një nga rreshtat në baladën e vitit 1969 thotë: “Mirëqenia e tij është shqetësimi im, ai nuk duhet të mbaj asnjë barrë”. (Mirëqenia e tij është e rëndësishme për mua, ai nuk duhet të jetë një barrë).

Lewandowski me shiritin special të kapitenit

Futbollisti botëror Robert Lewandowski mbajti shiritin e kapitenit në ngjyrat kombëtare të Ukrainës verdheblu në ndeshjen e Bundesligës së FC Bayern Munich në Eintracht Frankfurt. 33-vjeçari polak e kishte bërë tashmë të qartë pozicionin e tij për pushtimin e Ukrainës nga Rusia përpara ndeshjes, duke mbështetur qartë njoftimin e shoqatës së tij vendase se nuk do të luante një lojë play-off të Kupës së Botës kundër Rusisë.

FRANKFURT AM MAIN, GERMANY - FEBRUARY 26: Robert Lewandowski of FC Bayern Muenchen wears an armband in the colors of the Ukraine flag during the Bundesliga match between Eintracht Frankfurt and FC Bayern Munich at Deutsche Bank Park on February 26, 2022 in Frankfurt am Main, Germany.  (Photo by Alex Grimm/Getty Images)

Abramovich nuk është më në pushtet – a do të shitet Chelsea?

Roman Abramovich është thënë prej kohësh se ka një afinitet politik me Vladimir Putin. Pronari i klubit të Chelsea e mohon këtë, por Abramovich tani mund të duhet ta shesë klubin.

Siç raporton portali amerikan i biznesit Bloomberg, disa investitorë tashmë kanë nisur të përgatisin oferta për marrjen e Bluve. Madje, klubi i trajnerit Thomas Tuchel mori një ofertë këtë muaj, por e refuzoi. Vlera e klubit nga Londra, të cilin Abramovich e mori në vitin 2003, vlerësohet në rreth 1.9 miliardë euro.

Biznesi tashmë ka filluar të vendosë sanksione. Kryeministri Boris Johnson nisi të enjten një paketë të madhe sanksionesh kundër Rusisë. Megjithatë, deri më tani, vetë Abramovich është kursyer.

Ka gjithashtu një numër në rritje të politikanëve britanikë që kërkojnë zëvendësimin e miliarderit 68-vjeçar. Deputeti britanik i laburistëve Chris Bryant tha se Abramovich nuk ishte i përshtatshëm për të zotëruar Blutë.

Abramovich që atëherë ia ka dorëzuar administrimin e klubit të besuarve të fondacionit bamirës të klubit të futbollit. Kjo del nga një mesazh i klubit të Premierligës mbrëmjen e së shtunës. “Gjatë afro 20 viteve që kam zotëruar Chelsea FC, gjithmonë e kam parë veten si kujdestar i klubit, detyra e të cilit është të sigurojë që ne të jemi aq të suksesshëm sa mund të jemi sot duke luajtur një rol pozitiv në komunitetin tonë”. tha Abramovich./albora.ch/

Marketing