Gjigandi zviceran i ushqimit Nestle do të fluturojë formulën e foshnjave nga Zvicra dhe Holanda në Shtetet e Bashkuara mes mungesave atje, tha të martën një zëdhënëse e grupit.

Grupi zviceran do të importojë në mënyrë specifike dy marka qumështi hipoallergjik, me mungesën e një burimi shtesë stresi për prindërit e foshnjave intolerante ndaj proteinave të qumështit të lopës, shkruan thelocal, përcjell Albora.ch.

Marketing

“Ne i kemi dhënë përparësi këtyre produkteve sepse ato shërbejnë për një qëllim kritik mjekësor,” tha zëdhënësja për AFP, duke konfirmuar një raport për shtyp. Dy markat tashmë janë importuar nga Holanda për qumështin Gerber Good Start Extensive HA dhe nga Zvicra për qumështin Alfamino.

Përballë mungesës, Nestle vendosi të transportojë qumështin “për të ndihmuar në plotësimin e nevojave të menjëhershme”, tha grupi, i cili gjithashtu ka dy fabrika në Shtetet e Bashkuara që prodhojnë formula për foshnjat.

Fillimisht e shkaktuar nga problemet e zinxhirit të furnizimit dhe mungesa e punëtorëve për shkak të pandemisë Covid-19, mungesa u përkeqësua kur në shkurt u mbyll një fabrikë Abbott në Michigan, pas një tërheqjeje të produkteve të dyshuara se shkaktuan vdekjen e dy foshnjave.

Administrata Amerikane e Ushqimit dhe Barnave (FDA) lëshoi ​​qumështin, por lëshoi ​​një formular “483” duke pretenduar parregullsi në fabrikë, tha Abbott të premten, duke shtuar se “menjëherë” filloi zbatimin e masave korrigjuese.

Të hënën, Abbott arriti një marrëveshje me autoritetet amerikane për të rifilluar prodhimin në fabrikë.

Shtëpia e Bardhë është në kontakt të vazhdueshëm me katër prodhuesit kryesorë, duke përfshirë Nestle, Reckitt, Abbott dhe Perrigo, për të identifikuar barrierat e transportit, logjistikës dhe furnizuesit për rritjen e prodhimit.

Marketing