Bllokada e kamionëve nga kanadezët që protestojnë kundër kufizimeve si pasojë e COVID-19 po redukton vidat në industrinë e automobilave, duke detyruar kompanitë si Ford, Toyota dhe General Motors të mbyllin fabrikat ose të paktën të kufizojnë prodhimin në të dy anët e kufirit SHBA-Kanada.

Marketing

Këto protesta kanë hyrë në ditën e katërt sot në Urën e Ambasadorit që lidh Windsor, Ontario, me Detroitin, duke ndërprerë rrjedhën e pjesëve të automjeteve dhe produkteve të tjera përtej kufirit.

Ura e Ambasadorit është një arterie kryesore, me më shumë se 40,000 udhëtarë dhe turistë që e kalojnë atë çdo ditë, dhe kamionë që transportojnë mallra me vlerë 323 milionë dollarë në të çdo ditë.

Një pikë kalimi kufitar midis provincës kanadeze të Albertës dhe SHBA-së është bllokuar gjithashtu nga kundërshtarët e masave të koronës, dhe një pikë e tretë kufitare në provincën e Manitoba u mbyll të enjten për shkak të demonstrates.

E ashtuquajtura ‘Kolona e Lirisë’ e shoferëve të kamionëve filloi në shenjë proteste kundër vaksinimeve të detyrueshme në pikat kufitare, të cilat Kanadaja dhe Shtetet e Bashkuara prezantuan në mes të janarit. Prandaj, shoferët kanadezë të pavaksinuar të kamionëve duhet të futen në një karantinë 14 ditore kur kthehen nga SHBA, ndërsa shoferët amerikanë pa vaksinim nuk lejohen fare të hyjnë në vend.

Administrata e qytetit të kryeqytetit kanadez Otava ka shpallur që atëherë gjendjen e jashtëzakonshme për shkak të bllokadës së rrugëve me kamionë të mëdhenj./albora.ch/

Marketing