Marketing

Puna e shuarjes së zjarreve në Monte Gambarogno dymbëdhjetë ditë pas shpërthimit të një zjarri në pyll është drejt përfundimit. Ka ende vende zjarri, por ato ndodhen në një zonë të kufizuar prej disa qindra metrash katrorë, njoftoi të enjten brigada e zjarrfikësve, shkruan blick, transmeton albora.ch.

Në dy ditët e fundit, zjarrfikësja malore ka prekur edhe zonat më të paarritshme për të gjetur të gjitha pikat e nxehta, thuhet në komunikatën e zjarrfikësve të Bellinzonës.

Paraditen e së premtes do të vendoset nëse do të ndërpritet puna e fikjes dhe mund të nisë “faza e monitorimit”.

Brigada e zjarrfikësve në Monte Gambarogno ka rreth dymbëdhjetë ditë që është në veprim. Zjarri në pyll shpërtheu mbi liqenin Maggiore të dielën. Në të njëjtën ditë, banorët e qytetit të afërt kufitar Indemini u evakuuan. Për arsye sigurie u mbyllën edhe pika kufitare me Italinë dhe rruga kantonale përmes zonës së zjarrit pyjor.

Banorët e Indemini mundën të kthehen në shtëpitë e tyre të premten e kaluar. Sipas faqes së Zyrës Federale të Doganave dhe Sigurisë Kufitare, kalimi drejt Italisë është sërish i hapur.

Shkaku i zjarrit në pyll është zjarrvënia nga pakujdesia, siç njoftoi policia e kantonit Ticino javën e kaluar.

Dy të rinj të bivoakuar në Alpe di Neggia dyshohet se nuk arritën të shuanin zjarrin siç duhet përpara se të flinin. Dy zvicerano-gjermanët janë arrestuar përkohësisht dhe janë marrë në pyetje, por tani janë të lirë, sipas policisë. /albora.ch/

Marketing