Parisi, qyteti i dritës, njihet për atmosferën e tij romantike, arkitekturën mahnitëse dhe qytetarët modernë.

Marketing

Parisi është bërë gjithashtu i famshëm për protestat e saj politike që ndonjëherë kthehen në trazira, me protestuesit që u vënë flakën barrikadave dhe përleshen me policinë.

Mes gjithë këtij kaosi, një video është bërë virale në rrjet, ku shihet një çift teksa shijojnë të qetë një gotë verë ndërsa Parisi digjet. Reagimi i çiftit ndaj zjarrit është ajo që ka fituar titullin “gjëja më pariziane që keni parë ndonjëherë”.

Ata nuk duken të shqetësuar nga kaosi dhe shkatërrimi rreth tyre. Në vend të kësaj, ata duken pothuajse të mërzitur, sikur kjo të ishte vetëm një skenë tjetër e zakonshme në qytet.

Videoja ka shkaktuar reagime të ndryshme në rrjet, shumica e konsiderojnë atë si të pandjeshëm dhe mosrespektues ndaj seriozitetit të situatës.

Megjithatë, qëndrimi i çiftit mund të shihet edhe si një pasqyrim i frymës pariziane, një qytet që ka përjetuar shekuj trazirash politike dhe sociale, por që mbetet i palëkundur në identitetin e tij kulturor.

@maximedaviau33 Apéro au Bistrot Français ! 🇫🇷🥂✨ #france #apero #feu #fire #wine #vin #terrasse #colere #manifestation #retraite #guerre #french #cafe #bar #war #bordeaux ♬ son original – maximedaviau
Marketing