Sipas raportimeve të mediave, të paktën tetë persona humbën jetën pas të shtënave në një supermarket në qytetin amerikan të Buffalo. Përveç agjencisë amerikane të lajmeve AP, këtë e raportuan të shtunën stacionet televizive NBC dhe ABC, duke cituar burime të paidentifikuara.

Marketing

Fillimisht ishte e paqartë sa njerëz u plagosën dhe nëse numri i të vdekurve mund të rritet. Policia e Nju Jorkut kishte raportuar më parë se autori i armës ishte arrestuar. Nga ana tjetër NBC raportoi fillimisht se autori, i cili hyri në supermarket me armë dhe pajisje të tipit ushtarak, u vra.

Një nga hetuesit i tha AP se hetimi është ende në fazat e hershme, por një motiv racor nuk është përjashtuar. Sulmuesi hyri në treg në Tops Friendly Market në një lagje me shumicë zezake në Buffalo dhe mund të ketë transmetuar sulmin drejtpërdrejt në internet. Hetuesi tha se po hetojnë nëse ai ka postuar edhe ndonjë deklaratë në internet.

Braedyn Kephart dhe Shane Hill, të dy 20 vjeç, u futën në parkingun e supermarketit pikërisht kur personi i armatosur po dilte nga ndërtesa. Ai ishte i bardhë, në të 20-at e tij, i veshur me veshje kundër trazirave duke përfshirë një helmetë dhe një pushkë, thanë ata për AP. “Ai hoqi helmetën, hodhi armën dhe u hodh në tokë nga policia”. Policia ka rrethuar vendin e krimit.

Guvernatorja e shtetit të Nju Jorkut, Kathy Hochul, shkroi në Twitter të shtunën se ajo po monitoronte nga afër situatën pas incidentit në një dyqan ushqimor lokal. “Nëse jeni në Buffalo, ju lutemi shmangni zonën dhe ndiqni udhëzimet nga forcat e rendit dhe autoritetet lokale.”/albora.ch/

Marketing