“Udhëheqësit evropianë nuk duhet të harrojnë për marrëdhëniet afatgjata dhe nuk duhet të rrezikojnë në atë masë që Rusia dhe Kina të bëhen aleatë të përhershëm”.

Marketing

Ish-sekretari amerikan i Shtetit, konsulenti gjeopolitik Henry Kissinger (99) i ka bërë thirrje Perëndimit që të ndalojë përpjekjet për të mposhtur trupat ruse në Ukrainë, sepse disfata e tyre mund të destabilizojë Evropën në planin afatgjatë, shkruan The Telegraph.

“Udhëheqësit evropianë nuk duhet të harrojnë për marrëdhëniet afatgjata dhe nuk duhet të rrezikojnë në atë masë që Rusia dhe Kina të bëhen aleatë të përhershëm”.

Kissinger foli të hënën në Forumin Ekonomik Botëror (WEF) në Davos, me themeluesin dhe presidentin ekzekutiv të tij, Klaus Schwab, 84 vjeç, duke thënë se disponimi aktual në botë sugjeron se humbja ruse do të ishte fatale për Perëndimin, sepse do të çonte në një riorganizimi hierarkitë evropiane të pushtetit.

Doajeni i diplomacisë botërore tha gjithashtu se lufta në Ukrainë nuk duhet të zgjasë shumë dhe thuajse tha se Perëndimi duhet t’i bëjë presion Ukrainës që të pranojë kushtet e armëpushimit që nuk janë në përputhje me qëllimet e saj aktuale dhe situatën në terren.

– Negociatat duhet të fillojnë gjatë dy muajve të ardhshëm, sepse në të kundërtën do të krijohen tensione që nuk mund të kapërcehen kaq lehtë. Idealisht, vija ndarëse duhet të jetë një kthim në gjendjen e mëparshme. Këmbëngulja për të vazhduar luftën pas këtyre dy muajve nuk do të çonte në lirinë e Ukrainës, por në një luftë të re kundër vetë Rusisë – tha Kissinger.

Kissinger shtoi se Rusia ka qenë pjesë e Evropës për 400 vjet dhe se ka garantuar në momentet kyçe se do të ruhet një ekuilibër fuqish në Kontinentin e Vjetër.

-Liderët evropianë nuk duhet të harrojnë marrëdhëniet afatgjata dhe nuk duhet të rrezikojnë deri në atë masë që Rusia dhe Kina të bëhen aleatë të përhershëm – tha politikani me përvojë.

Shpresoj që ukrainasit ta pajtojnë heroizmin e tyre me mençurinë – tha Kissinger dhe tha se Ukraina duhet të jetë një zonë neutrale, jo një vend kufitar.

Komentet e Kissingerit vijnë në një kohë kur Perëndimi po e ka gjithnjë e më të vështirë të gjejë gjuhën e përbashkët se si të kundërshtojë Rusinë.

Zëvendës kancelari gjerman dhe ministri i ekonomisë Robert Habeck tha gjatë WEF-së se Hungaria dhe “vendet e tjera të pabindura” po bllokojnë futjen e një embargoje të plotë të naftës ndaj Rusisë. Habeck tha se Gjermania pak a shumë mund të mbijetojë pa naftën ruse, por se anëtarët e tjerë të BE-së duan të vazhdojnë sikur asgjë të mos ketë ndryshuar.

Kreu i konsorciumit ukrainas të energjisë Naftogaz, Yuri Vitrenko, tha se vendet që nuk duan të vendosin ndalime e bëjnë këtë për motive të rreme.

-Ata në fakt duan të shijojnë naftën ruse me çmime speciale – tha Vitrenko.

Jo të gjithë aktorët politikë amerikanë bien dakord se si të vazhdojnë të mbështesin Ukrainën. Megjithëse Kongresi Amerikan miratoi kohët e fundit dërgimin e një pakete ndihme të rëndë prej 40 miliardë dollarësh në Ukrainë, 11 senatorë dhe 57 kongresmenë votuan kundër ndihmës së Ukrainës. Për momentin, askush nuk mund të thotë me siguri nëse SHBA po përpiqet të ndëshkojë Rusinë për sulmin ndaj Ukrainës ose ndoshta duke u përpjekur t’i japë Kremlinit një shans për të hequr qafe sanksionet nëse ndryshon politikën e tij.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky u tha të mbledhurve në WEF se bota do të zbulojë këtë vit nëse bota udhëhiqet nga “fuqia e papërpunuar”.

Foto: Wikipedia

Marketing