Performuesit e hip-hop-it janë të njohur për mburrjen për pasuritë e tyre të mëdha, duke lënë të kuptohet se ka shumë para në këtë punë.

Marketing

Në një listë të përmbledhur të muzikantëve më të pasur në botë nga viti 2021 bazuar në raportet nga: Forbes, Bloomberg, Business Insider, Billboard dhe CNN janë:

1.Kanye West – 6.6 miliardë dollarë (5.8 miliardë euro)
(Forbes: 1.8 miliardë dollarë)

Kanye West është një producent, reper, stilist dhe sipërmarrës nga Shtetet e Bashkuara. Pasuria neto e Kanye West është 6.6 miliardë dollarë që nga ky shkrim. Ai është një nga tre njerëzit me ngjyrë më të pasur në historinë amerikane. Vitet e fundit, ai e ka zhvendosur fokusin e tij nga muzika në biznes. Ëest ka grumbulluar një pasuri të konsiderueshme si rezultat i bashkëpunimit të tij me “Yeezy/Adidas”.

2.Rihanna – 1.7 miliard (1.5 miliard euro)

Pasuria neto e vlerësuar e Rihanna është 1.7 miliard dollarë, sipas Forbes. Shumica e të ardhurave të saj rrjedhin a vlera e biznesit të saj jashtëzakonisht të suksesshëm “Fenty Beauty”, të cilin ajo e themeloi në vitin 2017 dhe aktualisht zotëron 50 për qind të aksioneve. Pjesa tjetër e parave të Rihannës vjen nga investimi i saj prej 270 milionë dollarësh në “Savage x Fenty”, linja e të brendshmeve dhe fitimet e saj si një artiste dhe aktore e suksesshme.

3.JAY Z – 1.4 miliard dollarë (1.2 miliard euro)

Reperi bëri marrëveshje për të shitur shërbimin e tij të transmetimit të muzikës në butik dhe një pjesë të kompanisë së tij të shampanjës “Armand de Brignac” në fillim të këtij viti, duke sjellë një shumë të madhe parash në pasurinë e tij tashmë të madhe.Jay-Z i shiti një aksion kontrollues në firmën e transmetimit muzikor ‘Tidal’ te kompania e pagesave celulare të Jack Dorsey, ‘Square’ për 297 milionë dollarë, marrëveshja e tij e dytë e rëndësishme në po aq javë.

4.Paul McCartney – 1.2 miliard dollarë (1 miliard euro)

Paul McCartney, një këngëtar, kompozitor, muzikant dhe producent filmash anglez, ka një pasuri prej 1.2 miliard dollarësh që nga viti 2021. McCartney u njoh ndërkombëtarisht si bashkëvokalisti kryesor i The Beatles së bashku me John Lennon.

5.Andrew Lloyd Webber – 1.18 miliard dollarë (1 miliard dollarë)

Andrew Lloyd Webber ka një pasuri neto prej 1.2 miliard dollarësh, ai është një kompozitor, producent teatror dhe regjisor anglez.

6.Diddy – 912 milionë dollarë (805 milionë euro)

P. Diddy, i njohur shpesh si Puff Daddy, është një reper, muzikant, producent, sipërmarrës dhe stilist amerikan, me vlerë 910 milionë dollarë. Përveç përpjekjeve të tij si solo artist dhe sipërmarrës, ai njihet më shumë për kompaninë e tij diskografike, “Bad Boy Entertainment”. Diddy ka qenë një nga artistët më të paguar dhe më të pasur në botë për më shumë se dy dekada. Ai fiton midis 50 dhe 100 milionë dollarë në një vit.

7.Madonna – 850 milionë dollarë (750 milionë euro)

Pasuria neto e Madonës vlerësohet të jetë 850 milionë dollarë që nga viti 2021, duke e bërë atë një nga këngëtaret më të pasura në botë. ‘Madonna Louise Ciccone’, e njohur gjerësisht si mbretëresha e pop-it është një nga këngëtaret më të njohura dhe më me ndikim të popit në botë.

8.Dr Dre – 820 milionë dollarë (720 milionë euro)

Pasuria neto e Dr. Dre vlerësohet në 820 milionë dollarë në vitin 2021, duke e bërë atë muzikantin e tretë më të pasur në botë të hip hopit. Dr. Dre është një reper, producent dhe sipërmarrës nga Shtetet e Bashkuara. Në vitet 1980, ai punoi si producent për grupin rap N.Ë.A përpara se të dilte i vetëm dhe të fillonte biznesin e tij.

9.Herb Alpert – 805 milionë dollarë (710 milionë euro)

Herb Alpert ka një vlerë neto të vlerësuar prej 805 milionë dollarësh si muzikant dhe ekzekutiv i biznesit muzikor në Shtetet e Bashkuara. Në vitet 1960, ai njihej më së shumti si trumpetist që drejtoi Herb Alpert dhe The Tijuana Brass Band. The Tijuana Brass Band mposhti The Beatles në vitin 1966, duke shitur mbi 13 milionë disqe.

10.Celine Dion – 800 milionë dollarë (706 milionë euro)

Celine Dion ka një vlerë neto prej 800 milionë dollarësh dhe është një këngëtare, aktore, tekstshkruese dhe biznesmene e njohur kanadeze. Vokali i fortë dhe teknikisht i aftë i Celine Dion është i njohur. Ajo është gjithashtu e njohur për potencialin e saj të madh të fitimit.

Marketing