Mes tensioneve mes Serbisë dhe Kosovës, një incident ka ndodhur në Kosovë. Dy serbë u qëlluan, shkruajnë mediat austriake, përcjell Albora.ch.

Marketing

Dy banorë serbë të Kosovës u qëlluan dhe u plagosën të premten, mes tyre një djalë 11-vjeçar. Sipas autoriteteve, një zyrtar i FSK-së është arrestuar. Ngjarja ka ndodhur në afërsi të fshatit me shumicë serbe të Shtërpcës në jug të Kosovës.

Sipas policisë, sulmuesi, i cili ishte jashtë orarit të punës, ka qëlluar nga një makinë në drejtim të dy kushërinjve, 11 dhe 21 vjeç dhe është larguar. Motivi i sulmit ishte fillimisht i paqartë. Dy viktimat janë jashtë rrezikut për jetën, njofton policia.

Sipas qeverisë serbe, dy kushërinjtë mbanin një trung lisi, i cili tradicionalisht pritet nga të krishterët ortodoksë serbë për Krishtlindjet ortodokse më 7 janar. Qeveria serbe foli për një “tentativë për vrasje”. Menjëherë pas sulmit, serbët bllokuan një rrugë në rajon për të kërkuar arrestimin e të dyshuarit. Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti e dënoi sulmin.

Kosova, një vend prej 1.8 milionë banorësh me shumicë shqiptare, shpalli pavarësinë nga Serbia në vitin 2008, por ende konsiderohet nga Beogradi si një territor i shkëputur serb. Beogradi po inkurajon rreth 120,000 anëtarë të pakicës serbe në veri të Kosovës në përpjekjet e tyre për të sfiduar autoritetin e qeverisë në Prishtinë.

Konflikti kufitar ndërmjet Serbisë dhe Kosovës erdhi në krye në dhjetor . Banorët serbë të Kosovës kanë bllokuar trafikun në veri të vendit për javë të tëra me bllokime rrugësh. Ato nuk u çmontuan deri në fund të vitit 2022.

Marketing