Një ndjekje u zhvillua në A1 në drejtim të Cyrihut mbrëmjen e së shtunës. “Dhjetë deri në dymbëdhjetë makina policie ishin në rrugën midis tunelit Gubrist dhe Seebach”, raportojnë mediat zvicerane, përcjell Albora.ch

Marketing

Sipas policisë kantonale të Cyrihut, pak pas orës 01:30, qendra e kontrollit të trafikut kantonal mori një informatë se disa patrulla nga policia kantonale e Bernës, Solothurnit dhe Aargaut po ndiqnin një automjet që po ikte në autostradë. Targat e vjedhura i janë ngjitur makinës së pasagjerëve në arrati dhe shoferi nuk iu përgjigj kërkesave të shumta për të ndaluar.

Vetura kaloi nëpër tunel

Burri voziti me një shpejtësi të rritur masivisht prej mbi 200 kilometra në orë dhe parakaloi automjetet në të djathtë mbi korsinë e prishjes. Qendra e kontrollit të trafikut vendosi disa patrulla nga policia kantonale e Cyrihut.

“Dëgjova sirenat kur një VW Golf kalonte pranë meje me 200 km/h. Në fund shoferi ka pësuar një aksident. Rruga  drejt aeroportit St. Gallen duhej të mbyllej”, vazhdon 28-vjeçari Neës-Scout SR.

Shoferi është 20 vjeç, shoqëruesi 16 vjeç

Pasi automjeti që po ikte kishte kaluar kufirin e kantonit me Cyrihun, ai vazhdoi përmes tunelit të Gubristit në drejtim të St. Në Nordring pranë Rumlang, i arratisuri preku dy automjete patrullimi të policisë kantonale të Aargaut, humbi kontrollin e makinës, u përplas me parmakët në anën e djathtë të rrugës dhe u ndal.

Në vendin e aksidentit janë arrestuar 20-vjeçari zviceran dhe pasagjeri i tij, 16-vjeçari kosovar. Nga aksidenti dy të arrestuarit kanë mbetur të plagosur lehtë dhe janë dërguar me ambulancë në spital. Prokurori publik ka urdhëruar shoferin që të marrë mostrën e gjakut dhe urinës. Pas daljes nga spitali, ai është dërguar te shefi i trafikut rrugor në prokurorinë publike të kantonit të Cyrihut.

Disa metra pengesë e përplasjes së autostradës është dëmtuar

Punonjësit e policisë nuk u lënduan gjatë operacionit. Si pasojë e aksidentit mjeti i arratisjes është aksidentuar. Dëme materiale janë shkaktuar në dy makina patrullimi nga policia e kantonit Aargau dhe një nga Cyrihu. Gjithashtu, janë dëmtuar disa metra parmakë mbrojtëse të autostradës. Për shkak të aksidentit, dy korsi drejt St. Gallenit u bllokuan deri pak pas orës katër. Trafiku ka mundur të drejtohet nga vendi i aksidentit në korsinë e dytë të parakalimit.

Marketing