Presidenti francez Emmanuel Macron foli me presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky, ku e njoftoi atë për bisedën e tij të mëparshme me presidentin rus Vladimir Putin, shkruan CNN.

Marketing

“Presidenti i Republikës bisedoi me Presidentin ZELENSKY për thirrjen e tij të sotme me Presidentin Putin, gjatë së cilës ky i fundit dha marrëveshjen për përpjekje të përbashkëta që do të ndërmerren në bazë të rekomandimeve të Agjencisë Ndërkombëtare për Energjinë Atomike për të garantuar sigurinë. dhe sigurinë e termocentraleve bërthamore në Ukrainë”, thuhet në deklaratë.

Presidenti francez Emmanuel Macron kishte shprehur “shqetësimin e tij të madh” për sigurinë bërthamore gjatë telefonatës me Presidentin Vladimir Putin që zhvilloi sot.

Në telefonatën e tij me Zelenskyn, Macron kishte përsëritur domosdoshmërinë absolute për të shmangur çdo sulm ndaj integritetit të objekteve bërthamore civile të Ukrainës.

Sipas Élysée, u diskutua edhe për situatën humanitare dhe Macron i kishte thënë Zelenskyt se do t’i kushtojë vëmendje të madhe nevojave të Ukrainës dhe Franca do të vazhdojë të rrisë mbështetjen e saj në këtë fushë./albora.ch/

Marketing