Parlamenti i Francës miratoi të dielën një ligj që do të përjashtojë personat e pavaksinuar nga të gjitha restorantet, arenat sportive dhe ambientet e tjera si masa qendrore e përpjekjeve të qeverisë për të mbrojtur spitalet nga numri rekord i infeksioneve të nxitura nga varianti shumë ngjitës Omicron.

Marketing

Asambleja Kombëtare e miratoi ligjin me 215 vota pro, kundër 58. Presidenti i qendrës Emanuel Macron kishte shpresuar ta shtynte projektligjin më shpejt, por ai u vonua pak nga rezistenca e ligjvënësve si në të djathtë, ashtu edhe në të majtë dhe qindra amendamente të propozuara.

Më shumë se 91% e të rriturve francezë janë tashmë plotësisht të vaksinuar dhe disa kritikë kanë vënë në dyshim nëse “kalimi i vaksinës” do të bëjë shumë ndryshime, shkruan Associated Press, përcjellë albora.ch.

Qeveria e Macron shpreson që leja e re të jetë e mjaftueshme për të kufizuar numrin e pacientëve që mbushin spitalet e tensionuara në mbarë vendin pa iu drejtuar një bllokimi të ri. Masat e reja të izolimit do t’i jepnin një goditje tjetër ekonomisë dhe gjithashtu mund të turbullojnë shanset e Macron për ‘u rizgjedhur në votimin presidencial të 10 prillit.

Deri më tani, një leje për COVID-19 është kërkuar në Francë për të shkuar në restorante, kinema, muze dhe shumë vende në të gjithë vendin, por personat e pavaksinuar janë lejuar të hyjnë nëse tregojnë një test negativ të kohëve të fundit ose prova të shërimit të fundit.

Ligji i ri kërkon vaksinim të plotë për vende të tilla, duke përfshirë vendet turistike, shumë trena dhe të gjitha fluturimet e brendshme dhe zbatohet për të gjithë 16 vjeç e lart. Disa përjashtime mund të bëhen për ata që së fundmi u shëruan nga COVID-19. Ligji vendos gjithashtu gjoba më të ashpra për lejet e rreme dhe lejon kontrollet e identitetit për të shmangur mashtrimin.

Më shumë se 76% e shtretërve të ICU franceze janë të zëna nga pacientë me virus, shumica e tyre të pavaksinuar dhe rreth 200 njerëz me virus po vdesin çdo ditë. Ashtu si shumë vende, Franca është në kontrollin e variantit Omicron, duke regjistruar gjatë javës së kaluar më shumë se 2,800 raste pozitive për 100,000 njerëz. /albora.ch/

Marketing