Herpes zoster është një plagë ose flluskë që zakonisht shfaqet rreth zonës së buzës. Nëse nuk dëshironi të merrni ilaçe për të hequr qafe herpesin, atëherë ka një mënyrë shumë të thjeshtë për ta bërë këtë duke përgatitur një recetë të thjeshtë të bërë vetë.

Marketing

Herpes zoster nuk shkakton dëme, por është një infeksion viral i bezdisshëm. Shpesh “kthehet” në të njëjtin vend në zonën e buzëve në formën e një flluske. Shumë njerëz që marrin ulcerat e ftohta dëshirojnë ta largojnë atë menjëherë dhe receta e bërë në shtëpi për të cilën do të flasim do ta largojë lehtë dhe shpejt.

I vetmi përbërës që ju nevojitet është një thelpi hudhër.

Prisni hudhrën dhe vendoseni sipër flluskës. Mbajeni në këtë pozicion për të paktën 10 minuta dhe më pas hiqeni nga zona.

Shpëlajeni zonën me ujë të ngrohtë. Përsëriteni këtë procedurë pesë herë, dhe plagët e ftohta do të zhduken për rreth 12 orë! Nëse shtrirja e infeksionit është më e madhe se zakonisht, përsërisni të njëjtën procedurë ditën tjetër.

Vetitë e dobishme të hudhrës

Hudhra përmirëson aftësinë mbrojtëse të trupit. Kjo është për shkak të përmbajtjes së pasur të mineraleve duke përfshirë hekurin, fosforin, squfurin dhe kalciumin. Hudhra përmban gjithashtu një vaj esencial të quajtur allicin. Kjo bimë e fuqishme përmban edhe shumë vitamina. Kjo është arsyeja pse ai quhet edhe si antibiotiku më i mirë natyral.

Përveç kësaj, hudhra ka përfitime të konsiderueshme në rregullimin e presionit të lartë të gjakut. Shkrin yndyrat në gjak, parandalon zhvillimin e kancerit, shëron diabetin, dhimbjet e kokës, astmën, reumatizmën, sëmundjet e zemrës, aterosklerozën duke larguar toksinat nga trupi.

Së fundi, mund të kontribuojë në trajtimin e stresit, bronkitit, lodhjes, ndihmon në procesin e detoksifikimit dhe parandalon mpiksjen e gjakut duke përmirësuar funksionin e sistemit të qarkullimit të gjakut./abcnews.al

Marketing