Çmimet e karburantit po rriten shumë në të gjithë Zvicrën. Por ka mënyra për të kursyer para në pompë – ja se si.

Marketing

Çmimet e karburantit në Zvicër, megjithëse të larta, janë më pak të shtrenjta se në vendet fqinje. Benzina është e shtrenjtë në Zvicër, por ka mënyra për të kursyer para në pompë, transmeton albora.ch.

Çmimi lëvizi nga 1,40 në 1,80 franga për litër në vitin 2021, sipas Roland Bilang, drejtor i “Avenergy Switzerland”, dikur Shoqata Zvicerane e Naftës.

Karburanti u rrit 2 CHF për litër në fillim të vitit 2022,  për shkak të pushtimit rus të Ukrainës.

Disa faktorë janë përgjegjës për kostot e rritjes së karburantit

Konflikti në Ukrainë ka bërë të rritet çmimi i naftës në mbarë botën, gjë që ka pasoja rrjedhëse për çmimet në pompë.

Një faktor tjetër është se kërkesa mbetet më e fortë se oferta, gjë që rrit çmimet, tha Laurent Pignot, zëdhënës i organizatës së automobilizmit Touring Club Suisse (TCS).

Zvicra importon gati gjysmën e naftës së saj bruto nga Afrika; gjysma e mbetur vjen nga Meksika, Shtetet e Bashkuara dhe Kazakistani, sipas shifrave të qeverisë.

Megjithatë, edhe me rritjen e çmimeve, mbushja e një rezervuari është ende më e lirë në Zvicër sesa në vendet fqinje, gjë që është e pazakontë, pasi çmimet për shumicën e mallrave janë më të ulëta përtej kufirit.

Një arsye për këtë janë normat relativisht më të ulëta të taksave për benzinën në Zvicër. Vetëm Austria ka taksa më të ulëta për karburantin se Zvicra (ndër fqinjët e Zvicrës), shkruan thelocal.

Pra, nëse keni kaluar kufirin për të bërë pazar, mbushni rezervuarin kur të ktheheni në territorin zviceran nëse dëshironi të kurseni.

A mund të kurseni para për benzinë ​​në Zvicër, dhe nëse po, si?

Distributorët dhe pompat e benzinës konkurrojnë me njëri-tjetrin, gjë që është një lajm i mirë për konsumatorët.

Transmetuesi publik RTS analizoi çmimet e benzinës në stacione të ndryshme në disa rajone dhe gjeti çmimet më të ulëta në stacionin Rasthof Platenenhof në Gampelen (BE).

Një tjetër opsion i lirë i karburantit është disa kilometra larg, në Pit-Stop de Boudevilliers në Val-de-Ruz në kantonin Neuchâtel.

Në fakt, RTS raportoi, se i gjithë rajoni përfiton nga benzina më e lirë për shkak të afërsisë me rafinerinë Cressier-Cornaux dhe vëllimit të madh të blerjeve. Një tjetër vendndodhje me kosto të ulët është në Samnaun, kantoni Graubünden në rajonin e Engiadina Bassa/Val Müstair. Opsione të tjera përfshijnë EK Automobile në Kestenholz, Solothurn dhe Tankstelle Fiechter në Teufenthal, Aargau.

Por, çka nëse nuk jetoni në këto zona?

Ju ende mund të kurseni disa para në benzinë ​​nëse bëni kërkimin tuaj dhe e dini se ku janë vendet më të mira (që do të thotë: më të lira).

Disa këshilla:

Anëtarësimet në autoklub shpesh ofrojnë zbritje në benzinë. Mund të kurseni nga dy deri në pesë cent për litër.

Shitësit më të mëdhenj të benzinës gjithashtu do të kenë shpesh oferta zbritjeje, ndërsa supermarketet zvicerane ofrojnë gjithashtu marrëveshje me zinxhirë të veçantë të stacioneve të benzinës. /albora.ch/

Marketing