Vitin e kaluar më shumë se tre herë më shumë emigrantë u përpoqën të kalonin kanalin anglez nga Franca në Britaninë e Madhe me varkë sesa në vitin 2020, raporton NZZ.

Marketing

Gjithsej mbi 1 mijë tentativa me mbi 35 mijë persona në bord u regjistruan, siç mësoi agjencia gjermane e shtypit të hënën nga prefektura përgjegjëse e detit në Cherbourg.

Forcat franceze të sigurisë shpëtuan më shumë se tetë mijë emigrantë nga ankthi vitin e kaluar.

Në vitin 2020, autoritetet regjistruan 868 tentativa kalimi me gjithsej 9551 persona.

Pak ditë më parë u tha gjithashtu nga Britania e Madhe se rreth tre herë më shumë emigrantë kishin mbërritur me varkë përtej kanalit anglez në vitin 2021 sesa në vitin 2020.

Emigrantët kaluan vazhdimisht kanalin anglez me gomone të vogla gome.

Kalimi është i rrezikshëm, veçanërisht sepse hyrja përdoret nga shumë anije të mëdha.

Autoritetet greke zbuluan disa trupa në detin Egje. Kjo u tha nga një zëdhënës i rojës bregdetare greke të dielën (9 janar) në radion shtetërore.

Një ditë më parë, trupi i një fëmije rreth tre vjeç u zbulua në një plazh në ishullin Naxos.

Katër trupa të tjerë janë gjetur gjithashtu gjatë tre ditëve të fundit.

Autoritetet besojnë se këta janë emigrantë që janë zhdukur që nga përmbysja e varkave të tyre në fund të dhjetorit.

Në aksidente, 16 trupa u gjetën nga ishulli i pushimeve të Paros.

11 njerëz kishin vdekur në veri të Kretës. Tre emigrantë u mbytën pranë ishullit Folegandros. Dhjetëra njerëz janë ende të zhdukur, tha zëdhënësi i rojës bregdetare.

Numri i refugjatëve dhe emigrantëve që mbërrijnë në ishujt grekë në Egjeun Lindor në vitin 2021 është më i vogli që nga fillimi i krizës së refugjatëve në Egje rreth nëntë vjet më parë. /albora.ch/

Marketing