Ne po përballemi me sezonin e gripit dhe ftohjes, dhe ne kemi luftuar pandeminë e koronavirusit për pak më shumë se një vit – kjo është arsyeja pse është shumë e rëndësishme të kujtojmë përsëri veten për mbrojtjen e imunitetit.

Marketing

Ja çfarë të blini në vizitën tuaj të radhës në supermarket.

Shumica e njerëzve, duke kërkuar mbrojtje, së pari i drejtohen vitaminës C , e cila është një nga rekomandimet e para të mjekëve dhe ekspertëve.

Vitamina C mund ta gjeni në portokall, klementina, limon, limon, grejpfrut … Kjo vitaminë duhet të merret çdo ditë, dhe rekomandohet që gratë të marrin 75 miligramë dhe burrat 90 miligramë.

Gjithashtu mund të konsumoni vitaminë C nga spinaqi. Për vitaminat A, C dhe E, si dhe fibrat dhe mineralet – konsumoni brokoli. Ekspertët rekomandojnë edhe speca të kuq , xhenxhefil , por edhe hudhër.

Merrni pak ko , por zgjidhni kos të thjeshtë pa sheqer dhe shije.

Mund ta ëmbëlsoni me fruta ose mjaltë – dhe duke e konsumuar rregullisht, do të merrni vitaminë D në trupin tuaj.

Bajamet janë një burim i madh i vitaminës E, e cila do të ndihmojë trupin tuaj të luftojë ftohjet.

Të rriturit kanë nevojë për rreth 15 miligram vitaminë E në ditë, të cilën do ta hani nëse hani saktësisht 46 bajame.

Ju gjithashtu mund të gjeni vitaminë E në farat e lulediellit , të cilat janë gjithashtu të pasura me vitaminë B-6.

Mbani mend, nuk mjafton vetëm marrja e këtyre ushqimeve në trup – është e nevojshme që t’i dozoni me kujdes dhe të kujdeseni për marrjen e tyre.

Mos harroni të mbani distancën fizike dhe të kujdeseni për higjienën.

Marketing