Ylli i muzikës pop, Dua Lipa triumfoi më këngën e saj “Levitating” si më e dëgjuara e 2021 në Amerikë, pavarësisht se nuk u rendit kurrë në numrin 1 në Top 100 këngët më të mira të Billboard.

Marketing

“Levitating” dominon listën e këngëve më të dëgjuara dhe të shitura të vitit 2021 me më shumë se 700,000 njësi ekuivalente, duke kapur lehtësisht vendin e parë.

Melodia ishte e pashmangshme dhe dominonte valët e radios dhe platformat e transmetimit me versione të ndryshme, duke lëvizur në një numër të pabesueshëm shitjesh në vetëm 12 muaj, shkruan Forbes, përcjell albora.ch.

Artistja Olivia Rodrigo renditet në të dy vendet, të dytin dhe të tretin respektivisht me “Drivers License” dhe “Good 4 U”.

Në krye të pesë këngëve më të dëgjuara dhe të shitura të vitit 2021 në Amerikë janë dy duete.

Kjo është lista me 10 këngët më të dëgjuara dhe të shitura në ShBA në vitin 2021:

1 – Dua Lipa – “Levitating” – 5.745 million
2 – Olivia Rodrigo – “Drivers License” – 5.05 million
3 – Olivia Rodrigo – “Good 4 U” – 4.813 million
4 – The Weeknd & Ariana Grande – “Save Your Tears” – 4.786 million
5 – The Kid Laroi & Justin Bieber – “Stay” – 4.386 million
6 – Masked Wolf – “Astronaut In The Ocean” – 4.159 million
7 – Doja Cat – “Kiss Me More (ft. SZA)” – 4.146 million
8 – Lil Nas X – “Montero (Call Me By Your Name)” – 4.129 million
9 – Glass Animals – “Heat Waves” – 4.109 million
10 – The Weeknd – “Blinding Lights” – 3.702 million.

Marketing