Aktorja kosovare Yllka Gashi, e cila ka bërë bujë me rolin kryesor në filmin “Zgjoi”, film ky që ka fituar çmime prestigjioze ndërkombëtare e po ashtu pretendon nominim për “Oscar”, është përmendur së fundmi specifikisht në një shkrim të TheHollywoodReporter.

Marketing

“Nuk ka asgjë si një Oscar për aktrimin më të mirë ndërkombëtar, por zgjedhja për çmimin Oscar për filmin më të mirë ndërkombëtar të këtij viti mund të përmendet si një garë midis veteranëve të aktrimit (Javier Bardem, Noomi Rapace, Dan Stevens) dhe të ardhurve (së pari italiani i Filippo Scotti dhe pastaj përparimi kosovar Yllka Gashi), performancat e së cilës janë në qendër të pretendenduesve për çmimet e vitit 2022”, thuhet në shkrimin e HR-së.

Shkrimi përmend edhe filmat e tjerë që garojnë këtë vit për Oscar.

“Të mbijetuarit përfshijnë disa performanca të spikatura nga talente të njohura, me njohjen më të lartë të emrit për spanjollin dhe fituesin e Oskarit, Javier Bardem, i cili jep një kthesë argëtuese në dramën e errët të Fernando León de Aranoa-s në vendin e punës “Shefi i mirë” si një kryefamiljar simpatik. Ylli suedez Rapace, e cila ka bërë një karrierë duke luajtur që nga përparimi i saj ndërkombëtar në “The Girl With the Dragon Tattoo” (2011), rikthen veten me një performancë të brishtë në “Lamb”, duke luajtur një fermere delesh të lënduar nga trauma, jeta e të cilës transformohet nga një zbulim misterioz, në një zbulim që përfundimisht do ta shkatërrojë atë dhe burrin e saj”, vazhdon shkrimi.

HR-ja shkruan për rolin e Yllka Gashit, duke e përshkruar atë si “e veja e luftës me fytyrë graniti, që po lufton për të ngritur biznesin e saj, për të siguruar jetesën e fëmijëve të saj, përmes filmit “Hive”.

Anëtarët e Akademisë nga të gjitha degët mund të marrin pjesë në nominimet për filmin më të mirë ndërkombëtar, por atyre do t’u duhet të shikojnë shfaqjet në të gjithë 15 filmat e përzgjedhur për tu votuar. Votimi i nominimeve do të zgjasë nga 27 janari deri më 1 shkurt.

Më 8 shkurt do të bëhen të ditur 5 filmat e nominuar, kurse më 27 mars do të mbahet ceremonia kryesore./albora.ch/

Marketing