Pavarësisht rritjes së infeksioneve të variantit Omicron, shkollat ​​holandeze do të rihapen javën e ardhshme siç ishte planifikuar pas një pushimi më të gjatë se zakonisht të Krishtlindjes, ka bërë të ditur qeveria holandeze.

Qysh nga 19 dhjetor, Holanda ka vendosur disa nga kufizimet më të ashpra në Evropë për të frenuar përhapjen e shpejtë të Omicron, duke mbyllur shkollat ​​për tre javë dhe duke mbyllur të gjitha dyqanet jo thelbësore, vendet kulturore dhe argëtuese deri më 14 janar, shkruan english.ahram.org.eg, përcjell albora.ch.

“Rihapja është përgjegjëse,” tha ministria holandeze e arsimit, duke cituar Ekipin e Menaxhimit të Shpërthimit të vendit, i cili këshillon qeverinë për trajtimin e pandemisë Covid-19.

Ndërsa shkollat ​​fillore dhe të mesme do të rihapen më 10 janar, institucionet e arsimit të lartë po kufizohen në kurse online “për shkak të rritjes së numrit të infeksioneve në këtë grupmoshë”, shtoi ministria e arsimit, transmeton albora.ch.

Marketing
Marketing