Marketing

Një grua u përpoq të fitonte para të mëdha me qendrat fiktive të testimit të koronës dhe testet përkatëse. Me sa duket ajo ia doli, sepse vodhi mbi një milion euro. Por, e pësoi keq sepse gruaja tani ndodhet në paraburgim.

Në Essen, zyra e prokurorit publik ka ngritur akuza kundër operatorit të supozuar për disa vende të shpikura të testimit të koronës. Gruaja thuhet se ka hapur të paktën njëmbëdhjetë vende të supozuara testimi në mbarë vendin, sipas një raporti të botuar të hënën nga Ministria e Drejtësisë e Rhine-Westphalian.

Rrjedhimisht, e dyshuara me mashtrim ka grumbulluar gjithsej 1.1 milionë euro. Gruaja është vënë re nga një raport i dyshuar për pastrim parash, shkruan 20 min.ch, përcjell albora.ch.

Sipas informacioneve, gruaja ka marrë disa pagesa për analizat e dyshuara të kryera për korona dhe vaksinat kundër virusit korona. Nga shuma e dëmit, 925 mijë euro tashmë janë konfiskuar përmes shtojcave të llogarisë. Për këtë arsye e dyshuara ndodhet në paraburgim.

Raporti liston raste të tjera nga pjesë të tjera të North Rhine-Westphalia.

Ndër të tjera procedurat për mashtrim me qendrat e testimit të koronës do të kryheshin në Bielefeld, Bochum dhe Hagen. Vetëm në prokurorinë publike të Këlnit, aktualisht po kryhen njëmbëdhjetë procedura për testet e koronës. Një gjyq që përfshin mashtrimin e faturimit me vlerë miliona në qendrat e testimit të koronës filloi në dhjetor përpara gjykatës së qarkut të Bochum. Dy persona që mësohet se kanë shkaktuar dëme prej 25.1 milionë euro, ndoshta do të duhet të përgjigjen vetë atje deri në fund të majit. /albora.ch/

Marketing