Disa vende kanë zgjedhur të mbështesin Ukrainën me armë dhe furnizime.

Gjermania ka dërguar 1000 armë antitank dhe 500 raketa tokë-ajër nga rezervat e Bundeswehr-it në Ukrainë.

Zëdhënësi i qeverisë Steffen Hebestreit njoftoi në mbrëmje se armët duhet të dorëzohen sa më shpejt që të jetë e mundur për të mbështetur forcat e armatosura ukrainase.

Kancelari Olaf Scholz deklaroi se ishte “detyrë e Gjermanisë të mbështeste Ukrainën me të mirën e aftësisë së saj për t’u mbrojtur kundër ushtrisë pushtuese të Vladimir Putin./albora.ch/

Marketing
Marketing