Ekipi i NASA-s kohët e fundit ka zbuluar nga afër një depozitë të vogël minerali si lule në sipërfaqen e Marsit.

Shkëmbi i bukur i degëzuar, i cili është vetëm 0,4 inç (1 centimetër) i gjerë, duket paksa si një koral ose një sfungjer, transmeton albora.ch.

Ajo që duket si një lule e vogël në fakt është diçka krejt ndryshe. Ekipi i NASA-s ka konfirmuar se bëhet fjalë për një formacion mineral të formuar miliarda vjet më parë.

Pavarësisht ngjashmërisë së tij me një organizëm të gjallë, megjithatë, depozitimi nuk është i gjallë dhe është një pamje mjaft e zakonshme në të gjithë peizazhin marsian.

Marketing

“Shkëmbi i ngjashëm me lulen, i cili është quajtur kripa e bluzës, është një tipar diagjenetik, ose i bërë nga mineralet që precipituan nga uji i lashtë që ishte përzier më parë me shkëmbin marsian” tha Abigail Fraeman, një shkencëtare planetare./albora.ch/

Marketing