Një ekip televiziv nga transmetuesi britanik Sky News u sulmua të hënën pranë Kievit. 

Marketing

Korrespondenti në faqen e internetit të Sky News raportoi të premten se ekipi i tij u vu nën zjarr me armë të rënda automatike pranë një postblloku ukrainas, ndërsa po udhëtonte në veri-perëndim të Kievit, transmeton albora.ch. 

Gazetarët dhe të shtënat me armë mund të dëgjohen në videon e publikuar nga Sky News.

Korrespondenti Stuart Ramsay u plagos, kameramani i tij goditi dy plumba në jelekun mbrojtës, ndërsa transmetuesi vazhdon. Megjithatë, të dy kanë shpëtuar pa lëndime të mëdha. Ushtarët ukrainas u thanë më vonë se ata ishin qëlluar nga një skuadër ruse.

Ndërkohë, pas miratimit të një ligji të ri për median në Rusi, disa transmetues dhe agjenci ndërkombëtare kanë pezulluar të gjithë ose një pjesë të punës së tyre në vend. 

“CNN do të ndalojë transmetimin në Rusi ndërsa ne vazhdojmë të vlerësojmë situatën dhe hapat tanë të ardhshëm”, konfirmoi një zëdhënës i transmetuesit amerikan të premten.

Agjencia amerikane e lajmeve Bloomberg kishte njoftuar më parë se do të ndalonte raportimin për territorin rus. BBC-ja britanike gjithashtu fillimisht ndaloi çdo formë të raportimit në territorin e Federatës Ruse. /albora.ch/

Marketing