Marketing

Tani është fakt, FC Winterthur duhet të paguajë një gjobë prej 15,000 frangash për shkak të skandalit të kupës. Kështu ka bërë të ditur Komisioni Disiplinor i Ligës së Futbollit të Zvicrës të premten pasdite.

“Përveç kësaj, për shkak të një gabimi formal, komisioni disiplinor nuk iu përgjigj protestës së mëvonshme të FC Aarau”.

Të dy klubet mund ta apelojnë këtë vendim në Gjykatën e Apelit të SFL brenda pesë ditëve.

Por çfarë ndodhi?  Kur Thibault Corbaz i dha epërsinë 3-2 FCW në minutën e 88-të të ndeshjes, të gjitha digat u prishën në fushën Schützenwiese, e cila ishte e mbushur me 7600 shikues.

Si zakonisht në Winterthur, shumë gota birre fluturuan në fushë kur u festua goli. Njëri prej tyre goditi ndihmës gjyqtarin Pascal Hirzel, i cili ishte pozicionuar në anën e kundërt të tribunës, pikërisht në kokë.

Arbitri ra në tokë, një gërvishtje e përgjakshme ishte e dukshme në ballin e tij. Banka Aarauer u tërbua, duke bërë thirrje që loja të braktisej, gjë që ishte e përshtatshme për ta. nuk kishte. Pas një ndërprerjeje të shkurtër në infermierinë, Hirzel ishte në gjendje të përballonte minutat e fundit, dukshëm i trullosur, gjyqtari Luca Cibelli vazhdoi lojën. FC Aarau nuk donte ta duronte këtë dhe paraqiti një protestë kundër vlerësimit të lojës pas ndeshjes. Shpresa: Një fitore e forfait në tryezën e gjelbër.

Nënkampioni i Challenge League dënoi hedhjet e kupës, të cilat fluturuan qindra herë në lëndinë kur u festua goli për të bërë rezultatin 3:2.  “Ngjarjet e së premtes nuk përputhen me vlerat që FCW përfaqëson me bindje të plotë dhe ato dëmtojnë kulturën unike të tifozëve në Schützenwiese, të cilën ne të gjithë e vlerësojmë kaq shumë”.

Megjithatë, sipas FC Winterthur, veprime të tilla si gjuajtjet e kupës nuk ishin në kuptimin e kurbës së vendosur të tifozëve, dhe në këtë rast kryesisht fluturoheshin nga tribuna e përzier në këmbë në vijën gjatësore në drejtim të fushës dhe drejtuesit të linjës. Të premten ishte i pranishëm “shumë audiencë e re”.

Winti u rikthye pak më vonë në krahasim me 20 minutat. “Sigurisht që nuk donim që të fajësohej publiku i ri”, thotë Andreas Mösli, zëdhënës i klubit dhe pjesë e menaxhmentit.

“Por ne tashmë kemi shumë njerëz të rinj në tribuna me të cilët nuk kemi kontaktuar ende. Por vetëm një pjesë e skenës së organizuar të fansave është në këtë”, thotë Mösli. “Kupat u hodhën nga emocionet”. Dhe lojtarët dhe drejtuesit e Winterthur-it u kujdesën për drejtuesin e linjës që u godit nga kupa ndërsa ai ishte ende në fushë. /albora.ch/