Një eksperti gjerman për coronavirus-in, me optimizëm ka deklaruar se vendi i tij mund të presë një dimër “relativisht normal” gjatë vitit 2022, albora.ch.

Marketing

Ndërsa varianti shumë i transmetueshëm Omicron po nxit një rritje rekord të infeksioneve COVID në të gjithë kontinentin dhe shumë qeveri kufizuan tubimet publike masive dhe vendosën shtetrrethim gjatë natës.

Por Christian Drosten, i cili drejton institutin e virologjisë në spitalin ‘’Charité’’ të Berlinit, tha se të dhënat nga vendet e tjera që sugjerojnë se infeksionet ishin më të buta mund ta çojnë pandeminë në një “situatë endemike” më të krahasueshme me një virus të zakonshëm të ftohjes ose gripit.

Sidoqoftë, eksperti i coronavirus-it tha se ai priste që mandatet e vendosjes së maskave në ambientet e mbyllura dhe një dozë shtesë e përditësuar e një vaksine të ishin të nevojshme për të mbrojtur njerëzit e cenueshëm gjatë këtij viti.

Gjermania ishte në një disavantazh të veçantë sepse kishte një përqindje më të lartë se vendet e tjera të BE-së të njerëzve, veçanërisht mbi 60 vjeç, të cilët nuk ishin vaksinuar dhe as të infektuar me virusin, tha ai, duke shtuar: “Ata janë sigurisht në rrezik serioz”.

Në fjalimin e tij të parë të vitit të ri, kancelari gjerman, Olaf Scholz, u bëri thirrje qytetarëve të marrin dozat e vaksinës.

Që nga e premtja, 71.2% e Gjermanisë konsiderohet e vaksinuar plotësisht, shkalla më e ulët e vaksinimit në Evropën Perëndimore, përveç Britanisë së Madhe dhe Zvicrës.

Pas ditëve të rënies së shkallës së infeksionit, agjencia gjermane e kontrollit të sëmundjeve raportoi një rritje të incidencës shtatë-ditore prej 214.9 për çdo 100 mijë njerëz, me 41 mijë e 270 infeksione të reja dhe 323 vdekje të raportuara në 24 orët e fundit.

Megjithëse vdekjet nuk janë rritur aq shpejt sa infeksionet Omicron, duke nxitur shpresat se varianti i ri është më i butë, shumë vende në Evropë dhe në mbarë botën vendosën kufizime në natën e Vitit të Ri për të ndihmuar në parandalimin e mbingarkesës së sistemeve të kujdesit shëndetësor.

Shfaqjet tradicionale të fishekzjarrëve u anuluan në vendet nga Akropoli në Athinë deri në Champs-Elysées në Paris.

Tubimet sociale në të gjithë Gjermaninë u kufizuan në dhjetë persona që nga 28 dhjetori, me asnjë përjashtim për natën e Vitit të Ri, ndërsa klubet e natës janë të mbyllura dhe hyrja në dyqanet, restorantet dhe baret jo thelbësore është e kufizuar për personat plotësisht të vaksinuar.

Në Francë, kryeministri Jean Castex, u bëri thirrje qytetarëve që të veprojnë me përgjegjësi duke kufizuar numrin e të ftuarve në festa, duke testuar përpara se të marrin pjesë në to dhe duke respektuar distancimin shoqëror, por nuk vendosi një shtetrrethim, siç ndodhi vitin e kaluar.

Greqia ndaloi muzikën në ambientet komerciale, ndërsa në Itali, edhe pse nuk kishte rregulla të mandatuara për tubimet private të Vitit të Ri, ngjarjet masive në natyrë janë ndaluar dhe klubet e natës do të qëndrojnë të mbyllura deri në fund të janarit.

Në Belgjikë, festimet komunale të tilla si shfaqja e fishekzjarreve të vitit të ri në Bruksel ishin anuluar dhe restorantet dhe baret mbyllin dyert e tyre në orën 23:00.

Bllokimi kombëtar i Holandës, në fuqi që nga 19 dhjetori, mbetet, me dyqane dhe bare dhe restorante jo thelbësore të mbyllura deri më 14 janar – megjithëse njerëzve iu lejua katër vizitorë në natën e Vitit të Ri në vend të kufirit të zakonshëm prej dy.

Në Austri, personat e pavaksinuar – aktualisht kërkohet të qëndrojnë në shtëpi, përveç arsyeve thelbësore – mund të bashkohen në tubime deri në dhjetë persona. Për partitë më të mëdha deri në 25, të gjithë duhet të jenë të vaksinuar.

Me vendet në mbarë botën që kërkojnë urgjentisht të rrisin numrin e njerëzve që kanë marrë një vaksinë të tretë përforcuese të një vaksine COVID-19, Izraeli të premten filloi t’u jepte një dozë shtesë njerzëve me imunitet të dobësuar.

Ministria e Shëndetësisë miratoi një injeksion të katërt për njerëzit me imunitet të kompromentuar të enjten dhe pacientët me transplantim të zemrës ishin ndër të parët që e morën këtë – që do të pasohej nga banorët e shtëpive të pensioneve dhe pacientët geriatrikë.

Kryeministri, Naftali Bennett, tha se Izraeli, i cili ishte ndër vendet e para në botë që ofroi një dozë të tretë për publikun e gjerë, do të jetë një pionier për të katërtën. /albora.ch/

Marketing