Marketing

Christian Dorer, kryeredaktor i Grupit Blick

Bota e lirë qëndron e bashkuar si kurrë më parë në anën e Ukrainës, vetëm Zvicra po heziton, një gabim fatal për të cilin nuk mund të ketë asnjë justifikim.

Më 24 shkurt 2022, Presidenti rus Vladimir Putin (69) dha urdhrin për luftën e parë agresioni në Evropë që nga 1 shtatori 1939, kur trupat e Hitlerit pushtuan Poloninë. Ka ndodhur ajo që vështirë se dikush do ta kishte menduar, që një kryetar i qeverisë aktuale po përgatitet të skllavërojë 44 milionë banorë të vendit të tij fqinj.

Kjo hedh poshtë të gjithë ata që e kuptojnë Putinin në botë, sepse askush nuk ka të drejtë të pushtojë një komb paqësor.

Putini e justifikon aktin e tij të egër me gënjeshtra sa të guximshme aq edhe absurde: Ukraina drejtohet nga nazistët, po kryen gjenocid, synon të sulmojë Rusinë.

Deklarata e Putinit se NATO po kërcënon Rusinë është gjithashtu një gënjeshtër. BE-ja është projekti më i madh i paqes në histori dhe NATO është një aleancë mbrojtëse. Ajo kurrë nuk do të sulmojë një vend paqësor, më së shumti nëse është e nevojshme të mbrojë lirinë e tij, lirinë e Perëndimit që Putini e përçmon aq shumë.

Një shumicë e qartë e 44 milionë ukrainasve e duan lirinë e botës perëndimore. Ata orientohen në të dhe prandaj duan të largohen nga Rusia, kjo është e drejta e tyre!

Përballë sulmit të Putinit, kombet perëndimore janë të bashkuar siç nuk kanë qenë për një kohë të gjatë.

“Putini duhet dhe do të dështojë”, thotë presidentja e Komisionit të BE-së, Ursula von der Leyen.

Presidenti francez Emmanuel Macron flet për “sulmin më të rëndë ndaj paqes dhe stabilitetit në Evropën tonë në dekada”.

Kancelari gjerman Olaf Scholz (63) ndalon projektin e gazsjellësit Nord Stream 2, lideri i opozitës Friedrich Merz (66) e mbështet atë: “Është çmimi i lirisë”.

Por çfarë thotë Zvicra?

A thotë ajo: “Lufta nuk duhet të jetë mjet debati politik”? A thotë: “Si pjesë e komunitetit perëndimor të vlerave, ne natyrisht i mbështesim plotësisht sanksionet e BE-së”? Jo, Zvicra zyrtare vetëm thotë, sikur të ishte e turpshme: “Planifikohen masa shtrënguese për të shmangur anashkalimin e masave”.

Kjo ishte deklarata e presidentit federal Ignazio Cassis, sekretarët e tij të shtetit dhe zyrtarët kryesorë pas seancës speciale të Këshillit Federal. Ka kohë që Zvicra nuk ka parë një shfaqje kaq patetike nga pushtetarët e saj. Duhej të kishe turp.

Revista e lajmeve “Spiegel: “Zvicra nuk dëshiron të ngrijë llogaritë ruse”.

Në të njëjtën kohë, shumë oligarkë kanë pasurinë e tyre në vendin tonë, dhe 80 për qind e transaksioneve ruse të mallrave kryhen këtu …

E njëjta gjë do të ndodhë si gjithmonë: presioni ndërkombëtar do të rritet dhe nëse ai është mjaft i lartë, Zvicra do të dorëzohet, duke dëmtuar reputacionin e saj.

Sanksionet ekonomike, ndalimi i hyrjes kundër elitës së Moskës dhe ngrirja e fondeve të tyre janë të vetmet mjete në dispozicion të Perëndimit. Dhe në rastin e një shkeljeje flagrante të së drejtës ndërkombëtare, siç është pushtimi rus i Ukrainës, një vend “neutral” mund, duhet dhe gjithashtu duhet të marrë pjesë – sepse nuk ka gjë të tillë si neutraliteti në një luftë agresioni.

Situata nuk është gjithashtu e krahasueshme me aneksimin e Krimesë në 2014, hajduti që vjedh një shishe Coca-Cola nga Migros nuk dënohet në të njëjtën mënyrë si autori që djeg të gjithë dyqanin.

Zvicra kandidon për një vend në Këshillin e Sigurimit të OKB-së. Këshilli Federal duhet të anulojë ushtrimin, një qeveri që nuk është as në gjendje të marrë vendime të qarta për vendin e saj në rast lufte, si duhet të gjejë zgjidhje për të gjithë botën?/albora.ch/

Marketing