Një burrë australian ka vdekur pasi u sulmua nga një kangur që e mbante si kafshë shtëpiake, thotë policia.

Marketing

Një i afërm e gjeti 77-vjeçarin me lëndime të rënda të hënën në shtëpinë e tij në Redmond, rreth 400 km (250 milje) në jug të Perthit.

Kur ndihmësmjekët mbërritën në pronën rurale, kanguri i pengoi ata të trajtonin burrin.

Policia u detyrua të qëllonte të vdekurit marsupial. Burri ka ndërruar jetë në vendngjarje.

Një zëdhënës i policisë tha për mediat se besonin se burri ishte sulmuar nga kanguri më herët gjatë ditës.

Australia është shtëpia e rreth 50 milionë kangurëve, të cilët mund të peshojnë deri në 90 kg dhe të rriten deri në 2 metra të gjatë.

Por sulmet janë të rralla, ky është i pari fatal i raportuar në Australi që nga viti 1936.

Kangurët kanë “shumë armë” si dhëmbë të mprehtë, kthetra dhe këmbë të fuqishme, tha eksperti i sjelljes së kangurit Graeme Coulson për Korporatën Australiane të Transmetimeve.

“Sigurisht nëse ata janë në një lloj shqetësimi, kjo mund të jetë mjaft e rrezikshme,” tha profesori i asociuar Coulson.

Në korrik, një kangur la një grua 67-vjeçare të plagosur dhe një këmbë të thyer pasi e sulmoi atë në një shëtitje në Queensland./Abcnews.al/

Marketing