Presidenti Joe Biden paralajmëroi Vladimir Putin se udhëheqësi rus “nuk e ka idenë se çfarë po vjen”, pasi vendet perëndimore shtrënguan një lak ekonomik rreth Rusisë, forcat pushtuese të së cilës bombarduan qytetet ukrainase dhe dukeshin të përgatitur për një avancim në Kiev transmeton albora.ch.

Marketing

Qindra mijëra ukrainas janë larguar nga luftimet që kur Putin urdhëroi një pushtim në shkallë të plotë gati një javë më parë, me një kolonë milje të gjatë ushtarake ruse në veri të Kievit që po përgatitej të përparonte në kryeqytet.

Forcat ruse kishin marrë kontrollin e Khersonit, një qytet me gati një çerek milionë banorë në gadishullin në veri të Krimesë, i aneksuar nga Rusia në vitin 2014, tha një zëdhënës i ministrisë ruse të mbrojtjes.

“Ndërsa ai mund të bëjë fitime në fushën e betejës – ai do të paguajë një çmim të vazhdueshëm të lartë në afat të gjatë,” tha Biden në fjalimin e tij për gjendjen e Bashkimit. Duke u larguar nga teksti i përgatitur, Biden shtoi “Ai nuk e ka idenë se çfarë po vjen”. Ai nuk dha më shumë detaje.

SHBA Ligjvënësit qëndruan në këmbë, duartrokitën dhe gjëmuan, shumë prej tyre duke valëvitur flamujt ukrainas dhe të veshur me ngjyrat blu dhe të verdha të vendit, ndërsa Biden mbajti fjalimin e tij në dhomën e Përfaqësuesve. Lexo më shumë

Një i moshuar i SHBA Zyrtari i mbrojtjes tha të martën, përparimi i forcës pushtuese në Kiev ka ngecur për shkak të problemeve logjistike, duke përfshirë mungesën e ushqimit dhe karburantit dhe disa njësi dukej se kishin moral të ulët. Lexo më shumë

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskiy i bëri thirrje Rusisë që të ndalojë bombardimin e civilëve dhe të rifillojë bisedimet.

“Është e nevojshme që të paktën të ndalohet bombardimi i njerëzve, thjesht të ndalet bombardimet dhe më pas të ulemi në tryezën e negociatave”, tha ai për Reuters dhe CNN në një intervistë të përbashkët në një kompleks qeveritar të ruajtur shumë në Kiev./albora.ch/

Lexo më shumë:

Të paktën 136 të vdekur në Ukrainë, përfshirë 13 fëmijë

Marketing