Duket se shumë shpejt, mediat ndërkombëtare do t’i “pushtojë” një tjetër talent shqiptar, që ka rënë në sytë e të huajve dhe i kanë dedikuar një artikull në “Billboard”.

Marketing

Ai quhet Ibro Deli dhe është një 24-vjeçar nga Kosova, për të cilin sot po mëson e gjithë bota.

Me titullin ‘Nga rrugët në studio: Evolucioni i karrierës muzikore të Ibro Delit’ në artikull paraqitet një intervistë me të riun e talentuar teksa shkruhet se Kosova është shtëpia e shumë muzikantëve të talentuar.

Më tej, theksohet se Ibro bërë bujë në industrinë e muzikës me përzierjen e tij unike të hiphop, tech-house dhe ndikimet ballkanike.

Artikulli i plotë:

Nga rrugët në studio: Evolucioni i karrierës muzikore të Ibro Delit

Skena e gjallë muzikore e Prishtinës, Kosovë është shtëpia e shumë muzikantëve të talentuar të cilët po fitojnë njohje jo vetëm brenda vendit, por edhe ndërkombëtarisht. Një artist i tillë është kantautori Ibro Deli, i cili ka bërë bujë në industrinë e muzikës me përzierjen e tij unike të hiphop, tech-house dhe ndikimet ballkanike.

Ibro së pari fitoi vëmendje të gjerë me këngën e tij hit “Toxic”, e cila u bë një sensacion viral dhe mblodhi miliona shikime në Tiktok. Që atëherë, ai ka publikuar një tjetër këngë të suksesshme “Mu Ka Tek” dhe ka bashkëpunuar me producentë si Bled Beats. Pata mundësinë të intervistoj Ibro Delin dhe të mësoj më shumë rreth rrugëtimit të tij muzikor dhe procesit krijues.

Pyetje: Si u futët për herë të parë në muzikë dhe çfarë ju frymëzoi për të ndjekur një karrierë si reper?

Ibro Deli: Muzika ka qenë gjithmonë një pjesë e madhe e jetës sime. Unë u rrita duke dëgjuar hip-hop dhe muzikë elektronike dhe u frymëzova vërtetë nga mënyra se si këta artistë ishin në gjendje të përdornin muzikën e tyre për t’u shprehur dhe për t’u lidhur me audiencën. Ndërsa u rrita, fillova të shkruaj tekstet e mia dhe të regjistroja muzikën time.

Pyetje: Çfarë mendoni se e dallon muzikën tuaj nga artistët e tjerë hip-hop dhe si do ta përshkruanit muzikën tuaj për dikë që nuk e ka dëgjuar më parë?

Ibro Deli: Mendoj se muzika ime është vërtet autentike dhe e vërtetë për atë që jam unë si person. Përpiqem të jem i sinqertë dhe pa barriera në tekstet e mia, dhe mendoj se kjo vjen me të vërtetë në muzikën time. Sa i përket muzikës time, unë do ta përshkruaj atë si një përzierje të nënzhanreve; tech-house dhe hip-hop modern. Më pëlqen të inkorporoj elemente të trashëgimisë sime kulturore në muzikën time, duke i qëndruar gjithashtu besnik zhanrit të hip-hop-it që dua.

Pyetje: Tekstet tuaja shpesh prekin betejat dhe sfidat personale. Si është të shkruash për këto tema dhe çfarë shpresoni të arrini me muzikën tuaj?

Ibro Deli: Kur shkruaj për betejat dhe sfidat personale, përpiqem të jem i sinqertë dhe vulnerabël. Mendoj se është e rëndësishme të jesh real me audiencën tënde dhe të mos i shmangesh temave të vështira. Shpresa ime është që muzika ime të mund të ndihmojë njerëzit e tjerë që po kalojnë vështirësi të ngjashme, të ndihen më pak të vetmuar dhe të dinë se ka shpresë dhe dritë në fund të tunelit. Shpresoj gjithashtu të rris ndërgjegjësimin për çështje që janë të rëndësishme për mua, si shëndeti mendor dhe drejtësia sociale.

Ndërsa Deli vazhdon të shtyjë kufijtë e hiphop/tech-house dhe të shfaqë përzierjen unike të ndikimeve lindore dhe perëndimore në muzikën e tij, është e qartë se ai është një yll në rritje në skenën muzikore. Mezi presim të shohim se çfarë ka rezervuar për të ardhmen!

Marketing