Kanë kaluar 60 vjet që kur presidenti amerikan John Kennedy mbajti fjalimin e tij ikonik, duke shënuar një qëllim për Amerikën për të nisur një njeri në hapësirë ​​për të shkelur në Hënë dhe për ta sjellë atë përsëri në Tokë.

Marketing

Të hënën, presidenti Joe Biden mbajti një fjalim në Bibliotekën Presidenciale Kennedy në Boston, duke përshkruar përparimin në hënën e vetë-përshkruar prej tij: fundi i kancerit.

“Ky episod i kancerit është një nga arsyet pse kam kandiduar për president”, tha Biden. “Kanceri nuk diskriminon të kuqen dhe blunë. Nuk ka rëndësi nëse je republikan apo demokrat. Mposhtjen e kancerit është diçka që ne mund ta bëjmë së bashku”, ka thënë Biden.

Biden tha se kanceri shpesh diagnostikohet shumë vonë dhe tha se “ka shumë pak mënyra për ta parandaluar atë në radhë të parë”.

Ai shtoi gjithashtu se ka pabarazi të theksuara në diagnostikimin dhe trajtimin e kancerit bazuar në racën, aftësitë e kufizuara, kodin postar, orientimin seksual dhe identitetin gjinor, shkruan Abcneës, transmeton Klankosova.tv.

“Ne dimë shumë pak se pse trajtimet funksionojnë për disa pacientë, por një pacient tjetër me të njëjtën sëmundje nuk funksionon. Ne ende na mungojnë strategjitë në zhvillimin e trajtimeve për disa kancere,” tha ai, duke shtuar “ne nuk bëjmë mjaftueshëm për të ndihmuar pacientët dhe familjet të shikojnë në sistemin e kujdesit ndaj kancerit.”

Biden njoftoi gjithashtu se po nënshkruan një urdhër të ri ekzekutiv që do të nis një Inciativë Kombëtare të Bioteknologjisë dhe Bioprodhimit, që do të ndihmojë në sigurimin e teknologjisë që t’i jep fund kancerit.

Ai tha se krijimi i teknologjive të reja për trajtimet e kancerit dhe gjëra të tjera do të krijojë vende pune dhe do të forcojë zinxhirët e furnizimit – dhe shtoi se SHBA-ja nuk do të duhet të mbështetet në askund tjetër në botë për këtë përparim.

Në shkurt, Biden njoftoi për herë të parë qëllimin e tij të kancerit për të ulur përgjysmë vdekjet nga kanceri në 25 vitet e ardhshme, dhe për të përmirësuar përvojën e atyre që jetojnë me kancer dhe i mbijetojnë. Në atë kohë, ai njoftoi gjithashtu krijimin e një kabineti kundër kancerit që përfshinte qoshe të ndryshme të qeverisë për të punuar drejt qëllimit të tij.

Lufta kundër kancerit është një çështje që Biden e ka trajtuar që nga ditët e tij si zëvendëspresident dhe është një çështje që godet afër familjes së tij, si dhe zëvendëspresidentes Kamala Harris gjithashtu.

Djali i Biden, Beau Biden, vdiq nga kanceri i trurit në 2015. Dhe nëna e Harris, Shyamala Gopalan Harris, e cila ishte një studiuese e kancerit të gjirit, vdiq nga kanceri i zorrës së trashë në 2009.

Marketing