Një demonstrim në kryeqytetin serb të Beogradit bëri bujë. Rreth një mijë protestues demonstruan mbështetjen e tyre për pushtimin rus të Ukrainës. 

Marketing

Në kryeqytetin serb të Beogradit, rreth një mijë demonstrues pro-rusë dolën në rrugë të premten në mbrëmje për të shprehur mbështetjen e tyre për pushtimin rus të Ukrainës. Me flamuj rusë dhe fotografi të shefit të Kremlinit, Vladimir Putin, demonstruesit marshuan nëpër qendrën e qytetit të premten në mbrëmje. Shumë brohoritën parulla kundër NATO-s. Por pse Putini festohet nga një pjesë e popullsisë serbe ndërkohë që njerëzit në vendet e tjera evropiane po demonstrojnë kundër pushtimit rus, shkruan 20min.

“Sfondi është, nga njëra anë, lidhja ndërmjet Serbisë dhe Rusisë. Shumë serbë kanë idenë idealiste se rusët janë një komb vëlla”, thotë Dr. Alexander Dubovy, analist politik dhe ligjor dhe ekspert i Rusisë. Nga ana tjetër, Rusia po promovon në mënyrë aktive forcat pro-ruse në Serbi dhe Bosnje-Hercegovinë, për shembull financiarisht. “Për Rusinë, tubime të tilla janë një mundësi e mirë për t’i treguar Perëndimit se situata në Ballkan gjithashtu mund të përshkallëzohet. Për shembull, duke mbështetur separatistët serbë në Bosnje, ndoshta deri në një konflikt ushtarak. Putini mund të krijojë një front të dytë për të zhvendosur fokusin nga lufta në Ukrainë”, vazhdoi eksperti i Rusisë, transmeton albora.ch.

Kosova nuk njihet nga Rusia

Përveç kësaj, Rusia nuk e njeh pavarësinë e Kosovës . Qeveria serbe zyrtarisht e konsideron Kosovën si provincën e saj autonome, por pranon se “sovraniteti serb mbi Kosovën praktikisht nuk ekziston” dhe se “kufijtë e vërtetë” të Serbisë ende nuk janë përcaktuar në të ardhmen.

Kundërshtimi serb ndaj NATO-s është kryesisht për shkak të faktit se Beogradi u bombardua nga forcat e NATO-s në vitin 1999 gjatë luftës 78-ditore në Kosovë. NATO ndërhyri në luftë pa një mandat të OKB-së. Në ditën e parë të bombardimit, presidenti i atëhershëm i SHBA Bill Clinton iu drejtua publikut në një fjalim televiziv. “Sot forcat tona të armatosura, së bashku me aleatët tanë të NATO-s, filluan sulmet ajrore kundër forcave serbe përgjegjëse për brutalitetin në Kosovë”, tha Clinton në atë kohë. Sipas vlerësimeve të Human Rights Watch, të paktën 489 dhe më së shumti 528 civilë u vranë gjatë të ashtuquajturit “Operacioni Forca Aleate”.

Në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së më 2 mars, Serbia votoi për të dënuar pushtimin rus. Megjithatë, Serbia kundërshton sanksionet kundër Moskës. Vendi e sheh ndërhyrjen e NATO-s në 1999 si një shkelje të ligjit ndërkombëtar. Ky qëndrim është edhe bazë e politikës së tyre të jashtme. Prandaj, Serbia duhet të dënojë zyrtarisht sulmin rus ndaj Ukrainës. Nga ana tjetër, me Putinin, ju keni një kundërshtar të përbashkët të NATO-s. Serbia, nga ana tjetër, është një aleat i rëndësishëm për Moskën në Ballkan. /albora.ch/

Marketing