Marketing

Një spital për fëmijë dhe një maternitet në qytetin ukrainas të Mariupol janë shkatërruar nga sulmet ajrore ruse, sipas administratës së qytetit. 

“Sulm i drejtpërdrejtë nga trupat ruse në spital. Njerëzit dhe fëmijët janë nën rrënoja, një mizori!”, shkroi administrata e qytetit në Twitter herët pasdite të së mërkurës. 

Sulmuesit thuhet se kanë qëlluar qëllimisht në spitalin e fëmijëve në Mariupol. Shkatërrimi ishte “kolosal”, shkruan 20min.ch, përcjell albora.ch.

Sipas ish-oficerit të policisë ukrainase Vyacheslav Abroskin, ndërtesa e maternitetit u sulmua mëngjesin e së mërkurës. 

“Sipas dëshmitarëve okularë, spitali nuk ekziston më, ka shumë gra të plagosur dhe të vdekur”, tha ai, sipas raportimeve të mediave ukrainase. Fëmijët thuhet se janë të shtrirë nën rrënoja.

Ambasada ruse flet për një “provokim të inskenuar”

Tani ka folur ambasada ruse në Bernë. Në një postim në Twitter, ajo shkruan se pas “publikimeve të shumta në mediat zvicerane dhe deklaratës së Departamentit Federal të Punëve të Jashtme, është e rëndësishme të sqarohet situata”. 

Thuhet gjithashtu se milicitë ukrainase Azov “ultra-radikale dhe neo-naziste” “kapi” klinikën e lindjes atë ditë dhe ngritën një bazë ushtarake atje.

Në fund të shkurtit, stafi i klinikës dhe pacientët u dëbuan nga “nacionalistët”. 

Sipas ambasadës, nuk ka pasur asnjë operacion nga forcat ajrore ruse atë ditë. Kjo pasi Rusia ka shpallur një armëpushim për të lejuar evakuimin e sigurt të popullsisë nga Mariupol.

Ambasada e përshkruan sulmin ajror si një “provokim të organizuar”. Regjistrimet tregojnë dy “shpërthime të organizuara” të ndara pranë spitalit. 

“Në rast të një sulmi të vërtetë ajror, municionet e avionëve shpërthyes nuk do të kishin lënë asgjë në muret e jashtme të ndërtesës”, sipas ambasadës ruse në Bernë. 

Ajo akuzon mediat se kanë rënë pas fotove të pozuara dhe i referohet “vetëm dy viktimave” që shihen në regjistrime. Është i njëjti person, blogerja e bukurisë, Marianna Podgurskaya. Mund ta shihni me rroba të ndryshme. 

“Nëse do të kishte pasur vërtet një sulm ajror në një maternitet me viktima të shumta civile, propaganda ukrainase nuk do të duhej të përdorte foto të inskenuara”./albora.ch/

Marketing