Gjuetari 17-vjeçar qëllon aksidentalisht alpinistin 25-vjeçar në Francë, një aksident gjuetie bëhet një çështje politike. Një gjuetar i ri qëlloi dhe vrau një vendas që po ecte në zonë gjatë fundjavës. Ngjarja fatale me sa duket nuk është një rast i izoluar. Çdo vit në Francë mbi një dyzinë njerëzish vdesin në aksidente gjuetie.

Marketing

Drama gjuetie në Cantal, një zonë kodrinore në Masivin Qendror Francez. Një 17-vjeçar nga Aveyron mori pjesë në një gjueti për derrat e egër të shtunën rreth orës 15:00. me leje gjuetie dhe leje qitjeje. Derri i egër konsiderohet një murtajë në Cantal transmeton albora.ch.

Një plumb ka “humbur”, siç konfirmoi më vonë xhandarmëria dhe prokuroria publike në një raport të gazetës rajonale “La Montagne”. Plumbi ka goditur një vendase 25-vjeçare. Ajo po ecte me të dashurin e saj në një shteg ecjeje me tabela. Papritur ajo u rrëzua, e goditur në anën e majtë nga plumbi. E reja në vendngjarje ka ndërruar jetë pas plagëve të marra. Çdo ndihmë mjekësore erdhi shumë vonë.

Gjuajtja fatale erdhi nga karabina e gjahtarit 17-vjeçar nga komuna e Cassaniouze. Adoleshenti u arrestua në polici të dielën në mëngjes me akuzën e vrasjes nga pakujdesia. Ajo me sa duket po kujdeset edhe psikologjikisht dhe është dashur të dërgohet në spital.

17-vjeçari është në tronditje të rëndë dhe fillimisht nuk ka mundur të merret në pyetje, siç raporton “Le Monde”. Sipas një testi, ajo nuk ishte nën ndikimin e alkoolit apo drogës. Tani politikanët dhe ambientalistët në Francë po bëjnë thirrje për ndalimin e gjuetisë gjatë fundjavave dhe gjatë pushimeve shkollore transmeton albora.ch.

Grupet politike dhe mjedisore po raportojnë në rrjetet sociale për incidentin. Bérangère Abba (45), Sekretarja e Shtetit për Biodiversitetin, foli në Twitter për një “dramë të patolerueshme dhe të papranueshme”. Ajo shtoi: “Hetimet janë duke vazhduar, do të vijojnë vendimet që diçka e tillë të mos ndodhë më kurrë”.

Franca është vendi në Evropë me më shumë gjuetarë. Rreth katër milionë kanë licencë gjuetie. Franca është gjithashtu i vetmi vend evropian ku gjuetia mund të praktikohet çdo ditë gjatë sezonit. Në vende të tjera, zbatohen një ose më shumë ditë pa gjueti. Ka pasur 3325 aksidente gjuetie në Francë që nga viti 2000, duke vrarë 421 persona./albora.ch/

Marketing