Forcat që shtyjnë kundër pikëpamjes së Forumit Ekonomik Botëror për rendin ekonomik global po fitojnë terren. A është ky fundi i WEF siç e njohim ne?

Marketing

Titanët politikë dhe ekonomikë që mblidhen në resortin alpin zviceran të Davos këtë javë përballen me një peizazh të papritur ndryshe nga takimi i tyre i fundit personal në janar 2020. Duke thyer traditën, Forumi Ekonomik Botëror (WEF) po takohet në kulmin e pranverës në vend të dimrit. Por ndërsa Zvicra gëzon temperatura më të buta këtë kohë të vitit, sulmi i plotë i Rusisë në Ukrainë ka hedhur një re mbi ngjarjen e vitit 2022, e mbajtur tani nën flamurin “Historia në një pikë kthese”, shkruan swiss përcjell Albora.ch.

“Ky Takimi Vjetor ndodh kundër situatës më komplekse gjeopolitike dhe gjeo-ekonomike në dekada,” vuri në dukje presidenti i WEF Borge Brende gjatë një konference shtypi të mërkurën. “Ne do të duhet të përqendrohemi edhe më shumë në ndikimin dhe rezultatet.” 

Nuk do të jetë një WEF si zakonisht këtë vit. Kompanitë ruse apo elitat politike nuk u ftuan. Në vend të kësaj, udhëheqësi i luftuar i Ukrainës Volodomyr Zelensky do të mbajë fjalimin kryesor virtualisht dhe po dërgon një delegacion të konsiderueshëm në Davos. Duke u përballur me bllokimet e lidhura me Covid-in në dy qytetet e saj më të mëdha, Kina po dërgon vetëm të dërguarin e saj për ndryshimet klimatike, Xie Zhenhua. Më të mirat në delegacionin amerikan janë këshilltari special për klimën John Kerry dhe ish-zëvendëspresidenti dhe kampioni i mjedisit Al Gore. Kjo është në kontrast të thellë me atë kur ekonomitë më të mëdha të botës po dërgonin nëse jo kreun e shtetit të tyre, të paktën një delegacion të madh të përbërë nga anëtarë të lartë të qeverisë.  

Këto mungesa nuk lënë vetëm boshllëqe në programin e Davosit. Ato pasqyrojnë gjithashtu një shkëputje në rritje midis WEF dhe realitetit global, thonë analistët dhe vëzhguesit. Në vend që “qytetarët globalë” të mblidhen për të folur për problemet globale në Davos, vendet po tërhiqen në qoshet e tyre – një prirje e përforcuar nga pandemia Covid dhe pasojat ekonomike të pushtimit rus të Ukrainës; dy ngjarje kataklizmike që askush nuk i kishte parashikuar në takimin e fundit të WEF.

“Kjo është një botë krejtësisht e ndryshme,” thotë David Bach, një ekspert i ekonomisë politike në IMD Business School. “Është një nga blloqet dhe rajonet rivale me implikime të mëdha, jo vetëm për politikën ndërkombëtare dhe ekonominë globale, por për strategjinë e biznesit.”

Pishtari i globalizimit

Kur WEF filloi në vitet 1970, Lufta e Ftohtë e ndau botën përgjatë vijave ideologjike. Takimi vjetor në Davos u bë një nga forumet e vetme që bashkoi botëkuptimet konkurruese. Ai u ndërtua mbi atë që WEF e quan “Shpirti i Davosit” – “koncepti i pjesëmarrjes, bashkëpunimit dhe shkëmbimit të pëlqyeshëm me shumë palë”.

Ndërsa rendi ekonomik liberal mori pushtetin, WEF u bë sinonim i tregtisë së hapur dhe efikasiteteve ekonomike që përcaktuan globalizimin e viteve 1980 dhe 90. Kjo çoi në përfitime të mëdha ekonomike deri në fillim të viteve 2000 dhe ndihmoi në nxjerrjen e miliona njerëzve nga varfëria pasi Kina dhe ish-shtetet sovjetike u integruan në ekonominë globale.

“Globalizimi masiv që pamë në aspektin e tregtisë globale kur Kina iu bashkua sistemit të tregtisë botërore u rrafshua kryesisht rreth një dekadë më parë,” thotë David Dorn, profesor i globalizimit dhe tregjeve të punës në Universitetin e Cyrihut.

Ndërsa euforia mbi arritjet e globalizimit është shuar, forcat kundër tij janë bërë më të forta. Zgjerimi i hendekut midis të pasurve dhe të varfërve shkaktoi pakënaqësi dhe zemërim. Burimet e jashtme çuan në shfrytëzimin e punëtorëve në vende me pak mbrojtje të të drejtave të punës. Zinxhirët e furnizimit më të shpejtë dhe më kompleks krijuan dëme të pakthyeshme mjedisore. Protestat e dhunshme shpërthyen kundër WEF-së dhe klubit të tij të miliarderëve në fillim të shekullit, pasi ai u bë emblematik i problemeve me globalizimin.

Forumi u përpoq të adresonte shqetësimet gjatë viteve duke ftuar pikëpamje të kundërta në rrethin e tij të brendshëm dhe duke shtuar përfaqësues të OJQ-ve në përzierjen e CEO-ve. Organizoi ngjarje të WEF në pjesë të tjera të botës nga Dubai në Cape Town dhe Tianjin. Ai riformuloi narrativën kapitaliste për të qenë një biznes më gjithëpërfshirës dhe i orientuar duke ndihmuar në zgjidhjen e problemeve shoqërore me sesione të fokusuara në shmangien e një krize ushqimore, dhënien fund të skllavërisë moderne dhe trajtimin e ndryshimeve klimatike.

Ata krijuan Forumin e Hapur që publiku – të paktën ata që mund të jenë në Davos – të jenë pjesë e diskutimit mbi çështjet.

Ndërkohë, ekonomitë u bënë më të ndërlidhura dhe të varura nga njëra-tjetra pasi zinxhirët e furnizimit u bënë më të gjatë dhe më kompleks të ndihmuar nga përparimet e mëdha teknologjike.

Ndërsa kompanitë globale që mund të bënin mallra zig-zag në të gjithë botën u bënë më të fuqishme, qeveritë u bënë më të dobëta. Qytetari kombëtar i la vendin konsumatorit global, shkroi shkencëtari politik Samuel Huntington në një ese të vitit 2004.Lidhje e jashtmembi “Çnacionalizimin e Elitës Amerikane”. Atë që Huntington e quajti ‘Burrat e Davosit’, ‘punëtorët e jakës së arit’ ose . . . ‘kozmokratët’ – një klasë në zhvillim e fuqizuar nga lidhshmëria globale – shiheshin si problem.

Reagimi i kundërt ndaj globalizimit nuk u tërhoq dhe në vend të kësaj filloi një kundër lëvizje, e rrënjosur në retorikën populiste dhe nacionaliste.

“Ka pasur një ndjenjë që një pjesë e Wall Street-it, Hollywood-it dhe elitës kozmopolite po sundojnë. Udhëheqësit si Donald Trump dhe Marine le Pen në Francë e panë se njerëzit po ndiheshin të lënë jashtë”, thotë Daniel Warner, një shkencëtar politik zvicerano-amerikan dhe ish-zëvendës i drejtorit të Institutit të Diplomuar të Gjenevës.

Pika e thyerjes

Reagimi rezultoi i butë në krahasim me atë që do të vinte. Lufta në Ukrainë dhe pandemia e koronavirusit janë krizat më të fundit që vënë në pikëpyetje meritat e pikëpamjes së WEF për rendin ekonomik global.

Hera e fundit që një grup elitash u mblodhën në Davos ishte vetëm një muaj para se Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) të shpallte shpërthimin e koronavirusit një pandemi. Vetëm murmuritjet e një krize shëndetësore në Wuhan mund të dëgjoheshin në sallat e Qendrës së Kongresit Davos. Pandemia përmbysi jetën pothuajse në çdo vend dhe bëri që WEF të anulojë mbledhjen e saj vjetore në Davos dy vjet radhazi. Kjo shënoi të vetmen herë në historinë e saj më shumë se 50-vjeçare që ngjarjet botërore e kanë shtyrë WEF të anulojë mbledhjen e saj vjetore. 

Kur axhenda u propozua në pritje të një takimi të janarit në Davos, perspektiva e një pushtimi rus të Ukrainës dukej ende e pamundur. Duke iu përshtatur ndryshimit dramatik të rrethanave, WEF ndryshoi temën e ngjarjes së saj të vitit 2022 nga “Të punojmë së bashku, të rivendosim besimin” në “Historia në një pikë kthese: Politikat e qeverisë dhe strategjitë e biznesit”.

“Ajo që ne po shohim është një globalizim i kundërt,” thotë Warner. “Ne po shohim një rikthim në nacionalizmin agresiv në disa vende, nga Gilets Jaunes [lëvizja e Jelekëve të Verdhë të Francës] dhe në një farë mase [Presidenti rus Vladimir Putin]. Njerëzit ndihen gjithnjë e më shumë të lënë anash dhe nuk kanë lidhje emocionale me globalizimin.”

Furnizimi me mallra bazë nga ilaçet deri te gruri dhe vaji janë ndërprerë, duke përkeqësuar pabarazitë ekzistuese. Pavarësisht premtimeve që vaksinat dhe trajtimet kundër Covid të jenë mallra të përbashkëta globale, vendet shpejt e tejkalojnë njëri-tjetrin për të marrë vaksinat e para. Kjo nuk goditi miliarderët, por miliona njerëz që luftuan për të pasur akses ndaj vaksinave dhe trajtimeve të përballueshme për Covid.

Që nga fillimi i luftës në Ukrainë, dy nga eksportuesit më të mëdhenj të grurit në botë janë destabilizuar nga sanksionet dhe luftimet. Programi Botëror i Ushqimit vlerëson se lufta dhe ndikimi në çmimet e ushqimit dhe karburantit do të shtyjë 47 milionë njerëz në prag të urisë.Përmbajtja e jashtmehttps://datawrapper.dwcdn.net/zktXy/1/

Përballë këtyre krizave, si dhe emergjencës klimatike, shumë vende janë kthyer nga brenda, për të mbrojtur furnizimet dhe njerëzit e tyre duke vendosur ndalime të eksporteve dhe duke penguar industritë vendase.

“Historia e globalizimit ka qenë gjithmonë një lloj tërheqjeje mes atyre që favorizojnë një integrim dhe hapje më të madhe dhe atyre që e kundërshtojnë atë; siç ka bërë historia e tregtisë së lirë”, vëren Bach. “Tani për tani, forcat që shtyjnë deglobalizimin janë qartësisht më të forta sepse ato forca nuk janë thjesht demagogë dhe populistë… Ndërprerjet e zinxhirit të furnizimit të sjella nga pandemia dhe tani të sjella nga lufta janë absolutisht reale.”

Dyshime mes fituesve

Edhe fituesit e globalizimit – kompanitë shumëkombëshe – po e gjejnë veten në kundërshtim me narrativën e globalizimit. Ata janë nën më shumë presion nga punonjësit, klientët, qeveritë dhe madje edhe aksionarët e tyre për të marrë anën e tyre pasi gjeopolitika e ndan gjithnjë e më shumë botën në disa blloqe të mëdha tregtare.

“Opsioni që një shumëkombëshe mund të shkojë në vendin X ose në vendin Y pa asnjë pyetje ka përfunduar,” tha Warner. Kompanitë do të përballen me më shumë raste si Rusia dhe Kina ku të bërit biznes mbart një çmim të rëndë. Christoph Franz, kryetar i bordit të firmës farmaceutike zvicerane Roche, i tha SWI se kompania po sheh më shumë lokalizim të krijimit të vlerës dhe se ai pret që kompanitë të marrin një vështrim më të qartë në rreziqet e globalizimit dhe “t’i atribuojnë vlera të ndryshme sigurisë së zinxhirit të furnizimit. duke ecur perpara”.

Për CEO-të, lundrimi i sanksioneve dhe ndërprerjet e zinxhirit të furnizimit nuk janë vetëm dhimbje koke. Ata kanë vënë në pikëpyetje shumë nga supozimet bazë që kanë udhëhequr vendimet e biznesit për dekadat e fundit. Për të bërë biznes në ekonominë e dytë më të madhe në botë, kompanitë pritet të luajnë gjithnjë e më shumë së bashku me planet e Xi Jinping për të shkëputur Kinën nga Perëndimi, për t’u bërë të vetë-mjaftueshme dhe për të ndërtuar një rend ekonomik me në qendër Kinën.

“Shumë politikëbërës dhe disa liderë biznesi janë në anën e kampit të deglobalizimit sepse është ose politikisht e përshtatshme ose ekonomikisht e dobishme për ta,” thotë Bach.

Pjesa më e madhe e botës dëshiron një tregim të ri me paradigma të reja, dhe kjo nuk vjen vetëm nga aktivistët anti-globalistë. Vende si Kina duan të ripërcaktojnë se si funksionon bota. Kompanitë me klientë dhe punonjës kudo janë në kërkim të një narrative të re vetë.

“Imazhi i një fshati global është zhdukur,” thotë Warner. “Ky ideal i bashkimit të bizneseve dhe politikanëve shihet si elitar nga shumë njerëz dhe po vihet në pikëpyetje mendimi se këta njerëz mund të zgjidhin problemin dhe të sjellin paqen.”

WEF në një pikë kthese

Me Frymën e Davos nën kërcënim, a mundet WEF të zgjidhë problemet e globalizimit?

“WEF ka gjëra vërtet të vlefshme për të ofruar. Por nëse ata mbeten ky klub ekskluziv i njerëzve shumë të pasur që shumica e njerëzve normalë nuk i kuptojnë dhe mendojnë se janë fajtorë për shumë probleme, ata do të vazhdojnë të humbasin mbështetjen,” thotë Gretta Fenner, drejtoresha menaxhuese e Institutit të Bazelit për Qeverisje. .

“Mund të flisni sa të doni, por ku është veprimi i matshëm dhe ku është përgjegjësia për të gjitha deklaratat dhe angazhimet që bëhen nga drejtuesit në WEF?”

Më shumë

Pavarësisht pretendimeve për të qenë më gjithëpërfshirës, ​​anëtarësimi në WEF mund të kushtojë deri në 600,000 dollarë në vit dhe takimi i tij vjetor mbetet një çështje vetëm me ftesa e ruajtur me siguri të madhe. Drejtorët ekzekutivë fluturojnë me avionët e tyre privatë pavarësisht se kanë bërë premtime për të frenuar ndryshimet klimatike. Shumë nga takimet kyçe zhvillohen jashtë regjistrimit dhe pas dyerve të mbyllura, dhe distinktivët janë ende të koduar me ngjyra për të nënkuptuar urdhrin tuaj të goditjes.

Por pa tërhequr vëmendjen këtë herë emrat dhe fuqitë e mëdha, mund të ketë një shans për zëra dhe perspektiva më të ndryshme për të marrë më shumë kohë transmetimi. Greqia njoftoi se do të ketë një Shtëpi greke në Davos për herë të parë dhe India ka promovuar disa ngjarje përpara javës së WEF. Kontinenti afrikan do të ketë përfaqësimin e tij më të lartë deri më sot, me shtatë krerë shtetesh dhe shumë ministra që priten në ngjarjen elitare. 

“Duke pasur parasysh se bota është paksa e lidhur në një sërë frontesh, ideja për të bashkuar disa njerëz dhe për t’i bërë ata të luftojnë me disa nga ato pyetje më duket e mirë,” thotë Bach.

“Kjo nuk do të thotë se kam pritshmëri të mëdha në mënyrë dramatike se do të dalim prej saj me zgjidhjet e problemeve më urgjente me të cilat përballet njerëzimi, por mendoj se ka një vend për tubime personale… [dhe ] ajo përpjekje e bashkërenduar nga ata që priren të marrin pjesë në WEF mund të bëjë një ndryshim.”

Marketing