Policia ushtarake holandeze ka konfirmuar se një banor në avion i gjetur i gjallë në seksionin e rrotave të një aeroplani në Amsterdam të dielën është një burrë 22-vjeçar nga Kenia.

Marketing

Ai planifikonte të aplikojë për azil në Holandë.

Po ashtu është i vetëdijshëm dhe i aftë për të komunikuar dhe aktualisht po merr trajtim mjekësor në spital.

Fluturimi i mallrave Cargolux në të cilin u gjet fluturoi nga Johannesburgu i Afrikës së Jugut, në kryeqytetin holandez, nëpërmjet Nairobit në Kenia.

Policia holandeze po heton nëse ai u fut në Afrikën e Jugut apo Kenia.

Një zëdhënës i policisë ushtarake holandeze i tha BBC se “pritet që ai të aplikojë për azil në Holandë, por trajtimi i tij mjekësor është prioriteti për momentin”.

Është shumë e pazakontë që turistët në fluturime të gjata të mbijetojnë, për shkak të ftohtit dhe oksigjenit të ulët në lartësi të mëdha.

Në pesë vitet e fundit, shtatë udhëtarë me avion janë zbuluar në avionë në Holandë, vetëm dy prej tyre ishin gjallë.

Fluturimet nga Johanesburg në Amsterdam zgjasin rreth 11 orë dhe do të ishin më të gjata me një ndalesë në Nairobi. /albora.ch/

Marketing