Faqja gjermane në rrjet, Holidu, e specializuar për turizmin, ka publikuar renditjen e 10 qyteteve europiane më të vizituara nga turistët sipas popullsisë.

Marketing

DUBROVNIK (Kroaci)

I njohur për çatitë e tij mahnitëse portokalli dhe përfshirjen në lojën popullore “Game of Thrones”, Dubrovniku numëron 36 turistë për çdo banor. Me një popullsi relativisht të vogël, Dubrovniku pret një fluks turistësh gjatë muajve të verës, veçanërisht në korrik dhe gusht. Sipas Holidu, rekomandohet vizita në fillim të majit, ose mesi i shtatorit, deri në mes të tetorit, për të shmangur mbipopullimin. Edhe pse ka ende disa ngjarje në shtator që tërheqin vizitorë ndërkombëtarë, si Festivali Ndërkombëtar i Muzikës në fund të verës, turmat e mëdha të verës do të jenë ulur.

VENECIA (Itali)

Venecia me 21 turistë për banor ka një histori të ndërlikuar me hiperturizmin, pasi fluksi vjetor i turistëve i bën presion të madh infrastrukturës së saj. Një nga problemet kryesore janë udhëtarët ditorë, turistët që vijnë zakonisht nga anijet turistike që ndalojnë për disa orë në të njëjtën kohë dhe nuk ofrojnë asnjë përfitim real ekonomik për qytetin. Qyteti madje ndaloi anijet e lundrimit të kalojnë nëpër qendrën e Venecias në gusht 2021, dhe nga 16 janari 2023, Venecia do t’u kërkojë turistëve të udhëtimit ditor të rezervojnë dhe të paguajnë një biletë për të hyrë në qytet. Koha më e mirë për të vizituar Venecian është nga shtatori në nëntor për të qëndruar të paktën 2 deri në 3 netë.

BRYZH (Belgjikë)

Bryzh është një qytet i vogël me një reputacion të madh, me 21 turistë për banor dhe tërheq vizitorë të shumtë nga fundi i majit deri pothuajse në fund të verës. Turistët dynden për të shijuar arkitekturën mahnitëse dhe kanalet piktoreske. Është përfshirë gjithashtu në vendet e trashëgimisë botërore të UNESCO-s. Për të shmangur turmat, duhet të vizitohet në fillim të majit, ose shtatorit.

RODOS (Greqi)

Rodosi, me 21 turistë për banor është i njohur për monumentet e tij të lashta dhe vendpushimet mahnitëse bregdetare. Me rrugët dhe pallatet mesjetare, mund të shijoni historinë e saj dhe plazhet mahnitëse në të njëjtën kohë. Holidu sugjeron të vizitohet ishulli në muajt prill-maj për të shmangur sezonin e lartë turistik, turmat dhe çmimet e larta.

REYKJAVIK (Islandë) – 16 turistë për frymë

E njohur për pamjen e saj piktoreske dhe peisazhet e egra, Islanda krenohet me ujëvara të mahnitshme, laguna të kaltra, akullnaja të jashtëzakonshme dhe vullkane aktive. Reykjavík është i njohur për jetën e tij të gjallë të natës dhe skenën e madhe të festivaleve muzikore. Sezoni i pikut për Islandën është gjatë muajve të verës midis qershorit dhe gushtit. Kjo kur moti është më i butë dhe ka më shumë dritë gjatë ditës. Maji dhe shtatori janë muaj idealë për ata që kërkojnë një pushim më të qetë pasi dihet se janë më pak të mbushur me njerëz.

Ndërkohë, renditjen e 10 qyteteve europiane më të vizituara nga turistët për banor e plotësojnë Firence, Heraklion, Amsterdam, Dublin dhe Talin.

Qytetet europiane që plotësojnë 10 vendet e para

Firence, Itali – 13 turistë për banor
Heraklion, Greqi – 13 turistë për banor
Amsterdam, Holandë – 12 turistë për banor
Dublin, Irlandë – 11 turistë për banor
Talin, Estoni – 10 turistë për banor

Marketing