Ministrja e Mbrojtjes Viola Amherd ka zhvilluar bisedime me përfaqësues të qeverisë së Shteteve të Bashkuara për bashkëpunimin ndërkombëtar të sigurisë, shkruan swissinfo përcjell Albora.ch

Marketing

Amherd tha se pushtimet ruse në Ukrainë e bënë të qartë se Zvicra duhet të kërkojë bashkëpunim më të ngushtë, duke përfshirë SHBA-në, tha ajo në një konferencë shtypi në Uashington të premten.

Por ajo përsëriti se Zvicra neutrale nuk kishte plane për t’u bashkuar me aleancën prej 28 anëtarësh të NATO-s.

Ajo iu drejtua mediave pas një takimi me zëvendësministren e Mbrojtjes së SHBA-së, Kathleen Hicks.

Bisedimet mbuluan gjithashtu shqetësimet e sigurisë të shkaktuara nga ndryshimet klimatike dhe promovimi i pjesëmarrjes së grave në forcat e armatosura.

Zvicra do të blejë 36 avionë luftarakë F-35 si dhe sisteme të mbrojtjes ajrore nga SHBA pas një votimi mbarëkombëtar në vitin 2020 .

Një grup pacifist nisi një iniciativë të njerëzve duke u përpjekur të bllokonte blerjen, duke shkaktuar shqetësime se marrëveshja mund të vonohej.

Hicks tha se blerja jo vetëm që do të rriste aftësitë sovrane të mbrojtjes së Zvicrës, por gjithashtu do të rriste ndërveprimin me partnerët e tjerë evropianë dhe SHBA-në, sipas një deklarate nga ministria e mbrojtjes e SHBA.

Marketing