“Shot Sage Blue Marilyn” i Andy Warhol-it i vitit 1964 është bërë piktura më e shtrenjtë e shekullit të 20-të e shitur ndonjëherë në ankand. Vepra ikonë i përkiste më parë koleksionit të tregtarëve të artit zviceran Thomas dhe Doris Ammann.

Marketing

Piktura, një nga një seri portretesh që Warhol i bëri aktores amerikane pas vdekjes së saj në vitin 1962, u shit nga shtëpia e ankandit Christie për 195 milionë dollarë (193.7 milionë CHF) në Nju Jork të hënën. Sipas artnet, piktura u shit pas më pak se katër minuta ofertimi. Ajo u ble nga tregtari i artit Larry Gagosian.

Shitja theu rekordin e mëparshëm për një pikturë të shekullit të 20-të – “Gratë e Algjerit” të Pablo Picasso-s, e cila u shit në vitin 2015 për 179 milionë dollarë. Rekordi absolut mbetet vepra e Leonardo da Vinçit “Salvator Mundi” e shekullit të 16-të, e cila u shit në ankand në vitin 2017 për 450 milionë dollarë, ransmeton swissinfo.ch.

Piktura e Warhol deri më tani mbahej nga tregtarët zviceranë Thomas dhe Doris Ammann, vëllezër e motra që themeluan një galeri në Cyrih në 1977. Thomas vdiq në 1993 dhe Doris drejtoi galerinë derisa vdiq vitin e kaluar. Familja Ammans e kishte blerë pikturën nga manjati i Condé Nast dhe mega-koleksionisti Samuel “Si” Newhouse rreth 40 vjet më parë. 

Të ardhurat nga shitja e së hënës, e cila përfshinte gjithsej 36 vepra nga koleksioni i tyre, do të shkojnë për fondacionin Thomas and Doris Ammann, i cili mbështet programet e kujdesit shëndetësor dhe edukimit për fëmijët. Blerësi do të ketë gjithashtu një fjalë në zgjedhjen e cilit bamirësi do t’i ndahet 20% e të ardhurave të “Marilyn”, tha Christie’s të dielën.

Megjithatë, blerja nuk konsiderohet një donacion bamirësie dhe si i tillë nuk vjen me një zbritje tatimore, tha Christie’s.

Foto: “Shot Sage Blue Marilyn” / wikiart

Marketing