Marketing

Disa qindra njerëz u mblodhën sot në Bernë për të raportuar sulmin rus në Ukrainë.

Ukrainasit dhe zviceranët morën pjesë në demonstratën në Bernë, në Waisenhausplatz, jo shumë larg Pallatit Federal, vuri në dukje një gazetar nga Keystone-ATS.

Kishte disa flamuj dhe pankarta ukrainase në të cilat për shembull shkruhej “Ukraina ka nevojë për ndihmë” ose “Nuk ka para për oligarkët rusë”, transmeton albora.ch.

“Një pjesë shumë e madhe e popullsisë ruse nuk e mbështet këtë luftë kriminale,” tha një folës duke shprehur shpresën. se regjimi i Putinit do të rrëzohet.

E nisur si një protestë e heshtur, pjesëmarrësit në demonstratë më pas bërtitën me parulla të tilla si “Stop Luftës së Putinit”.

Thirrja për të demonstruar u nis nga ukrainasit që jetojnë në Zvicër. Ata besojnë se bota duhet të reagoj pas operacionit ushtarak të ndërmarrë nga Rusia.

Në Cyrih u bë thirrje për një demonstratë me moton “standup4demokracia” (qëndroni për demokracinë), aksioni i autorizuar, i cili do të heshtë me qirinj dhe drita, do të mbahet sonte në orën 18:30 në urën e bashkisë (Rathausbrücke. ), treguan organizatorët në një deklaratë.

“Në Evropë ka luftë – ne jemi të tronditur dhe ngrihemi”, thanë ata.

“Bëhet fjalë për demokracinë dhe ligjin ndërkombëtar”, tha shkencëtari politik Michael Hermann, i cituar në deklaratë.

“Kjo na shqetëson të gjithëve”. Pas demonstratës qëndrojnë përfaqësues të shoqërisë civile dhe të gjitha partive politike./albora.ch/

Marketing