Mijëra njerëz zbresin në Davos të Zvicrës çdo vit për Forumin Ekonomik Botëror vjetor. Ja çfarë duhet të dini për qytetin turistik i cili zyrtarisht është më i larti në Evropë.

Ku dhe çfarë është Davos?

Marketing

Davos ndodhet në kantonin Graubünden (i njohur edhe si Grisons) në Zvicrën lindore. Kjo zonë është e njohur për peizazhet e saj mahnitëse alpine dhe si parajsë për sportet dimërore. Është gjithashtu i vetmi kanton tregjuhësh i Zvicrës dhe i vetmi ku romanishtja, gjuha e katërt kombëtare e Zvicrës , ka status zyrtar, shkruan the local transmeton Albora.ch.

Qyteti i vogël është i njohur për vendpushimin e tij të skive, duke tërhequr shpesh një klientelë të pasur në shpatet. Dhe i vendosur në 1560 metra mbi nivelin e detit, është zyrtarisht qyteti më i lartë në Evropë.

Përveç ofertës së tij të larmishme të sportit dhe kohës së lirë, Davos njihet mirë si një vend takimi për ekspertët botërorë, udhëheqësit e fuqishëm të biznesit, politikanët dhe super të pasurit falë rolit të tij si mikpritës i Forumit Ekonomik Botëror (WEF). 

WEF 2023, i cili përfundon të premten më 20 janar, ndiqet nga rreth 2,500-3,000 njerëz. Këtë vit ka pasur fjalime nga liderë duke përfshirë kancelarin gjerman Olaf Scholz dhe presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky.

Pse takohen aty të pasurit dhe të fuqishmit?

Kjo është kryesisht për arsye organizative që datojnë që në ditët e hershme. Klaus Schwab, themeluesi i Forumit Ekonomik Botëror dhe, në moshën 84-vjeçare, ende kryetar ekzekutiv i tij, është gjerman nga lindja. Por ai ka paraardhës zviceranë dhe e njeh Davosin që nga fëmijëria. Si një 10-vjeçar, ai mësoi të skijojë atje, ka thënë Schwab.

Në fazën e themelimit të Forumit, Schwab ishte profesor i ekonomisë në Qendrën d’Etudes Industrielles në Gjenevë dhe supozohej të organizonte një ngjarje për përvjetorin e tij në 1971.

Ideja e tij ishte të organizonte një takim ndërkombëtar të menaxherëve, Simpoziumin Evropian të Menaxhimit, i cili ishte emri i Forumit Ekonomik Botëror deri në vitin 1987.

Davos u zgjodh si vend për shkak se qendra e kongresit ishte hapur atje pak më parë dhe qyteti kishte kapacitet të mjaftueshëm hotelier.

Sidoqoftë, Davos vlerësohet gjithashtu për shkak të vendndodhjes së tij të izoluar. Për më tepër, komuniteti ndodhet në mes të Zvicrës, e cila konsiderohet një vend neutral.

Kush jeton atje?

Davos ka një popullsi të përhershme prej rreth 11,000 njerëzve të vendosur në pllajën midis majave të Alpeve. Ata që jetojnë atje janë ndoshta të interesuar për sport, ose të paktën duke marrë ajër të pastër malor.

Zonat e skijimit tatëpjetë dhe ndër-vend përfshijnë Jakobshorn, Pischa, Rinerhorn dhe Parsenn. Shefat e turizmit këshillojnë njerëzit që të shkojnë në shpatet kur zhvillohet WEF, sepse ata janë më të qetë atëherë. 

Ndërkohë, aktivitetet verore përfshijnë notin dhe lundrimin në liqenin e Davos, si dhe shëtitje dhe çiklizëm malor. 

Ekziston edhe një udhëtim piktoresk me tren i quajtur Glacier Express që lidh Davosin me Matterhorn.

Davos është gjithashtu i njohur për kafenetë, teatrot, koncertet, kinematë dhe jetën e gjallë të natës. 

Albora.ch

Marketing