Një parajsë për oligarkët, tregtarët e mallrave dhe bankat shtetërore: Zvicra është bërë parajsa e fisnikërisë ruse me para.

Marketing

Miqtë e Vladimir Putin popullojnë katet ekzekutive të bankave dhe shtëpive të mallrave në Gjenevë, Zug dhe Cyrih. Oligarkët rusë dhe tërheqësit e fijeve e trajtojnë veten me klubet sportive dhe preferojnë të ruajnë pasuritë e tyre astronomike në Zvicër. Çdo vit, njëmbëdhjetë miliardë dollarë të tyre derdhen në llogaritë lokale transmeton albora.ch.

Megjithatë, Zvicra vepron gjithashtu si një qendër: 80 për qind e tregtimit të mallrave ruse kryhet virtualisht nëpërmjet qendrave të shërbimeve financiare në Zvicër. Një arsye pse grupet më të rëndësishme ruse të energjisë dhe lëndëve të para si Gazprom dhe bankat shtetërore ruse kanë degë këtu.

Kushtet e parajsës

Efiçent ndaj taksave, i qëndrueshëm, i matur: Vendi ynë ofron kushte qiellore për goditjet kryesore të Putinit – edhe në rast lufte. Nëse është një shumicë në Këshillin Federal, asgjë nuk duhet të ndryshojë në të ardhmen e afërt. Kompanitë dhe miqtë e presidentit rus për momentin mbeten të pangacmuara.

Njëri prej tyre është Genadi Timchenko (69), i cili kryeson klubin e hokejve të akullit SKA Shën Petersburg. Ai është një nga miqtë më të ngushtë të Putinit dhe prej vitesh është në listën e sanksioneve amerikane. Në 1997, Timchenko themeloi kompaninë e mallrave Gunvor, me seli në Gjenevë. Familja e tij ende jeton atje në një vilë 18 milionë dollarëshe. Thuhet se 20 miliardë dollarë janë duke fjetur në llogaritë e tij. Nuk është çudi: Timtschenko e ktheu shpejt Gunvor në një nga shtëpitë më të mëdha të naftës në botë – ndonjëherë në një mënyrë të diskutueshme: në vitin 2012, policia federale zvicerane kontrolloi zyrat e kompanisë në Gjenevë me dyshimin për korrupsion./albora.ch/

Marketing