Një tërmet me magnitudë 4.7 goditi afër Mulhouse (F) në orën 5:58 pasdite. Është ndjerë gjerësisht edhe në Zvicër. Disa gazetarë lexues raportojnë gjithashtu dëme në shtëpi.

Marketing

Një tërmet ka tronditur sot gjithë Zvicrën – përfshirë redaksinë e Blick në Cyrih. Sipas ETH, epiqendra ishte në zonën përreth Mulhouse në kufirin me Zvicrën. Tërmeti është ndjerë më fort aty. Sipas sizmografëve, mund të ketë dëme të vogla, shkruan blick përcjell Albora.ch

Tërmeti është ndjerë edhe në pjesë të tjera të Zvicrës. Një reporter lexues nga Nidwalden shkruan: “Doja të shikoja ndeshjen St. Gallen-S

“U ndjeva e çuditshme”

Pas tërmetit të parë, pak kohë më vonë pati një të ashtuquajtur pasgoditje. Me një forcë prej 2.8, kjo ishte pak më e dobët se e para, por ende e dukshme. Sipas ETH, epiqendra e pasgoditjes ishte gjithashtu në Mulhouse.

Disa përdorues raportuan tërmetin në rrjetet sociale. Një përdorues shkruan: “Uaa! Tërmet?” Një tjetër pyet me mosbesim: “A ka ndjerë dikush një tërmet në Cyrih tani (17:59)?”

Toka u drodh edhe në Aargau. Një lexues shkruan: «Po punoja në zyrën time të shtëpisë kur papritmas ndjeva tërmetin. Në fillim u trondita pak. Ndihej vërtet e çuditshme”.

Tërmeti duket se tashmë ka shkaktuar disa dëme. “Për pak rashë nga divani. Ishin tre sekonda vërtet të vështira, “raporton një lexues nga Grenchen SO. Më pas zbulova të çara në oxhak dhe në mur”.

Hera e fundit që tronditi vërtetë në Zvicër ishte më 9 korrik. Tërmeti me magnitudë 4.2 ballë ka qenë pak më i dobët se i sotmi. Sipas ETH, epiqendra ishte atëherë në rajonin përreth komunës së Hechingen në Gjermaninë jugore.

Marketing
Translate »