Marketing

Politikani zviceran, Christoph Blocher, i njohur si babai i Partisë Popullore Zvicerane të krahut të djathtë, ka bërë thirrje për një referendum për të ruajtur neutralitetin e Zvicrës.

Blocher tha se votimi ishte i nevojshëm pasi Zvicra vendosi t’i bashkohej përpjekjeve të sanksioneve të Bashkimit Evropian, të cilat ai tha se ishin “një armë lufte”, duke i bërë jehonë gjuhës së presidentit rus, Vladimir Putin.

Gjithashtu, ai tha se Zvicra kishte vendosur të hynte në luftë me Rusinë.

Aktualisht si theksoi se po shqyrtonte nëse do të nisë apo jo vetë referendumi, ishte thelbësore që Zvicra “të kujdeset për (neutralitetin) tani” për ta ruajtur atë për të ardhmen.

SVP ka qenë shumë kritike ndaj përpjekjeve të sanksionimit të Zvicrës, duke thënë se kjo është një gërryerje e parimit afatgjatë të neutralitetit të vendit, transmeon albora.ch.

Presidenti i Zvicrës Ignazio Cassis dhe një sërë komentuesish të pavarur nuk janë pajtuar megjithatë, me të parin që argumenton se “të luash në duart e një agresori nuk është neutrale”.

Blocher ka qenë një figurë jashtëzakonisht me ndikim në politikën zvicerane përmes punës së tij me SVP, partinë më të madhe të Zvicrës, të cilën Reuters e përshkroi si “forca dominuese në politikën zvicerane”.

Për të nisur një referendum, Blocher, SVP ose çdo palë ose qytetar tjetër i interesuar do të duhet të mbledhin 100,000 nënshkrime.

Profesori i së drejtës ndërkombëtare, Oliver Diggelmann, nga Universiteti i Cyrihut tha për The Local se megjithëse njoftimi i Zvicrës ishte domethënës, ai nuk përfaqësonte një fund të neutralitetit zviceran./albora.ch/

Marketing