Marketing

Zonja e parë e Ukrainës ishte pak e njohur jashtë vendit të saj deri pak ditë më pare, por postimet e saj mbi luftën dhe vuajtjet e fëmijëve e kanë vënë atë në qendër të vëmendjes. 44 vjeçarja ka lindur në shkurt 1978 në të njëjtin qytet me presidentin Zelenskyy, Kryvyi Rih, në Ukrainën qendrore. Ata shkonin në të njëjtën shkollë dhe kishin miq të përbashkët, por nuk u njohën deri në vitet e universitetit. Ajo studioi arkitekturë, ndërsa bashkëshorti i saj i cili është vetëm disa javë më i madh po bënte një diplomë juridike.  Zonja Zelenska ndryshoi specializimin e saj në shkrim dhe në të njëjtën kohë Zelenskyy formoi grupin e tij të komedisë, Kvartal 95, shkruan Sky News, përcjell albora.ch.

Ajo shkroi për grupin dhe çifti përfundimisht do të martohej në shtator të 2003-s dhe do të transferohej në kryeqytet, Kiev. Ata tani kanë dy fëmijë, një vajzë 17 vjeçare dhe një djalë nëntë vjeç.

Zonja Zelenska tha se ata kishin biseduar që ai ndoshta kandidonte për lider, por se ajo mësoi nga mediat sociale se ai po shkonte përpara.

“Nuk isha shumë e lumtur kur kuptova se këto ishin planet. Kuptova se si gjithçka do të ndryshonte dhe çfarë vështirësish do të duhej të përballeshim”, tha ajo për Vogue ukrainase në 2019. 

Ajo tha se nga natyra është një person privat që preferon “të qëndrojë në prapaskenë”.

“Unë nuk jam jeta e festës, nuk më pëlqen të tregoj shaka. Nuk është në karakterin tim”, u shpreh ajo për Vogue.

Takimet globale me liderët botërorë janë bërë pjesë e jetës së saj që nga fitorja dërrmuese e zgjedhjeve të bashkëshortit të saj në maj 2019. Zonja Zelenska, e cila flet rrjedhshëm anglisht u takua me Dukën dhe Dukeshën e Kembrixhit në Buckingham Palace në vitin 2020, me Papën në Vatikan dhe vetëm disa javë para luftës mirëpriti presidentin turk dhe zonjën e parë në Kiev.

Ajo gjithashtu është vlerësuar për stilin e saj dhe shpesh vesh rroba nga stilistë ukrainas për të treguar talentin vendas.

Ngjarjet shkatërruese të dy javëve të fundit e kanë parë zonjën e parë të marrë një qëndrim të fuqishëm në mediat sociale, duke përdorur 2.4 milionë ndjekësit e saj në Instagram për të nxjerrë në pah numrin e njerëzve të luftës.

Ndryshimi është i ashpër, muajin e kaluar, kur disa menduan se grumbullimi i trupave ruse ishte një bllof, ajo ndau një selfie të shkujdesur të Shën Valentinit me bashkëshortin e saj.

Tani ajo poston mesazhe sfide dhe shprese, si dhe imazhe zemërthyese të fëmijëve që vriten “me vetëdije dhe cinizëm” nga trupat ruse dhe pacientë të rinj me kancer të detyruar të ikin. “Tregojini këto foto grave ruse, burrat, vëllezërit, bashkatdhetarët tuaj po vrasin fëmijë ukrainas”,  tha zonja Zelenska.

Le ta dinë se ata janë personalisht përgjegjës për vdekjen e çdo fëmije ukrainas, sepse ata dhanë pëlqimin e tyre të heshtur për këto krime.

Në një letër të hapur, ajo tha se Rusia po kryente “vrasje masive të civilëve ukrainas”, por se presidenti Putin kishte nënvlerësuar “unitetin e pashembullt” të ukrainasve që “nuk dorëzohen”.

“Ndërsa propagandistët e Kremlinit mburreshin se ukrainasit do t’i mirëprisnin me lule si shpëtimtarë, ata janë shmangur me kokteje molotov”,  tha ajo.

Vendndodhja e Olena Zelenska dhe fëmijëve të saj aktualisht nuk dihet.

Megjithatë, burri i saj tha në fundjavë se familja e tij ishte ende në vend dhe ajo e tregon këtë në letrën e saj të cilën ajo e quan “dëshmia ime nga Ukraina”./albora.ch/

Marketing