Influencuesja Mimoza Lekaj raporton në Instagram për sulmet e saj të panikut të virusit korona. Duke vepruar kështu, ajo i motivoi të tjerët të ndajnë përvojat e tyre dhe të kërkojnë ndihmë.

Marketing

“Mijëra mendime më vërshuan në kokë dhe papritmas nuk mund të merrja frymë. Më dukej sikur dikush ishte ulur në mushkëritë e mia. Trupi im u çmend vërtet. Mendova se do të vdisja në vend”, tregon Mimoza ndjekësve të saj në Instagra, e që janë më shumë se 250 mijë, shkruan 20 min.ch, përcjellë albora.ch.

Çrregullimet e ankthit e kishin ndjekur vazhdimisht për një vit. “Kisha frikë të flija sepse më dukej sikur do të humbisja kontrollin dhe do të vdisja”, tha Mimoza.

Edhe kur udhëtonte jashtë vendit, ajo vuante nga të përziera të rënda dhe iu desh të vjella, derisa tha se ushtrimet e frymëmarrjes dhe meditimi e ndihmuan shumë. “Është e rëndësishme të kërkoni ndihmë”, u shpreh ajo.

Ajo nuk është e vetmja që vuan nga situata e koronës. Siç tregoi së fundmi një studim i Universitetit të Bazelit si pjesë e Studimit të Stresit Zviceran të Virusit Korona, stresi psikologjik në pandemi është ende i lartë. /albora.ch/

Marketing