Të shtunën mbrëma u raportua se një kosovar (35) vrau gruan e tij (32) në Zvicër.

Nëna e dy fëmijëve, Albina dyshohet se është vrarë nga bashkëshorti i saj Arditi në banesën e saj në Rappersëil-Jona mbrëmjen e së shtunës.

Marketing

Sipas policisë së kantonit St. Gallen, burri e thirri vetë policinë pak pas orës 3 të mëngjesit dhe tha se kishte plagosur rëndë gruan e tij.

Për Blick.ch, banorët e pallatit ku ndodhi krimi, treguan se janë të shokuar: “Këtu jetojnë kaq shumë familje me fëmijë. Nuk do ta kisha menduar kurrë që diçka e tillë mund të ndodhte këtu”, thotë një banore.

Viktima kishte me autorin një djalë të moshës së shkollës fillore dhe një vajzë gati një vjeçare. Përveç kësaj, me çiftin jetonte edhe mbesa adoleshente e Arditit. Nuk dihet ende se sa kanë dëgjuar fëmijët për krimin.

“Gruaja e re ishte shumë e bukur. Por ajo kishte shumë punë dhe ishte gjithmonë me nxitim”, tha një tjetër banor.

E një tjetër banor tregoi se kishte dëgjuar zëra të fortë nga banesa pak ditë para vdekjes së Albinës. “Ata po grindeshin tashmë një javë para krimit. Burri qortoi me zë të lartë dhe agresivisht”.

Banori fajëson veten: “Sikur të kisha folur me të për këtë. Sikur ajo të më kishte thënë diçka!”

Para se të shpërnguleshin, çifti kishte jetuar në qytetin e vjetër të Rappersëil-Jona për më shumë se dhjetë vjet. Një fqinj nga atje thotë: “I dëgjoja shpesh duke u grindur me zë të lartë. Por unë nuk mendoj se ata donin të ndaheshin. Burri ishte në të vërtetë një djalë i mirë dhe ata e kaluan mirë së bashku”.

Ecurinë e saktë të ngjarjes dhe motivin po sqaron policia e kantonit St. Gallen nën drejtimin e prokurorisë publike të kantonit St. Policia ende nuk ka dhënë asnjë informacion për armën e vrasjes.

“Por nuk kishte asnjë armë të përfshirë,” thotë zëdhënësi i medias Florian Schneider për Blick./albora.ch/

Marketing