Marketing

Vajzat e vogla që qëndronin në shtëpinë e tyre ‘kaluan mbi trupa’ në udhëtimin e tyre për në Irlandë.

Kjo është dyshja baba-bijë me zemër të madhe nga Dublini, të cilët kanë punuar për të sjellë refugjatët ukrainas që ikin nga lufta në Irlandë.

David dhe Jade Dunne deri më tani kanë arritur të ndihmojnë në sigurimin e 18 personave dhe gjashtë familjeve falë përpjekjeve të tyre të palodhura.

Gjithçka nisi pasi Jade dhe familja e saj ndihmuan njerkën e saj, Kristina, dhe nipin tetë vjeçar, Artem, të iknin nga atdheu i tyre i shkatërruar nga lufta javën e kaluar.

Gruaja e Swords tha për Dublin Live: “Qëllimi im javën e kaluar ishin Kristina dhe Artemi dhe më pas padyshim që nuk mund të ndaleshim këtu sepse pamë se çfarë kishin kaluar. Ajo që ne po përpiqemi të bëjmë është të çojmë sa më shumë njerëz në Irlandë sa ne. mund. Ne duam të ndihmojmë edhe të tjerët”.

Jade kishte folur më parë se sa fluturimet e shtrenjta të Ryanair po e bënin të pamundur që njerëzit të vinin në Irlandë.

Ajo tha se familjet që mbërritën mbrëmë duhej të bënin një udhëtim shtesë 18-orësh për të shkuar në Belgjikë fillimisht, sepse biletat nga Polonia ishin shumë të shtrenjta.

 “Njerëzit që mbërritën mbrëmë dëshmuan shumë më tepër se sa dëshmuan të tjerët sepse u larguan pak më vonë.Vajzat e vogla që po qëndronin me mua duhej të shkelnin trupat. Ishte e tmerrshme. Vajza më e vogël është vetëm pesë vjeç”, përfundoi ajo. /albora.ch/

Marketing