Me një pikë kundër Republikës Çeke të martën në mbrëmje, Zvicra mund ta bëjë të qartë se do të mbetet në Ligën A të Ligës së Kombeve, shkruajnë mediat zvicerane, përcjell Albora.ch. “Një humbje nuk do të ishte turp”, thotë trajneri Murat Yakin. “Por ne patjetër duam të qëndrojmë në Grupin A, edhe për shkak të prestigjit dhe për arsye financiare”.

Marketing

Tabela finale e Ligës së Kombeve është përcaktuese për klasifikimin e shorteve për grupin kualifikues. Kombëtarja aktualisht është në vendin e njëmbëdhjetë atje, por për shkak se Gjermania tashmë është kualifikuar një vend përpara tyre si mikpritëse, Zvicra do të ishte ende në vazon e parë.

Me këtë, Zvicra do të shmangte disa ekipe të klasit të lartë si Holanda, Kroacia, Portugalia, Danimarka, Belgjika, Spanja, Italia apo Polonia.

Ekziston një kërcënim i rënies nga kategoria

Nëse Zvicra humbet të martën në duelin e drejtpërdrejtë kundër çekëve. Rreziku i takimit me një skuadër të lartë në kualifikueset e Kampionatit Evropian do të rritej kështu ndjeshëm.

Gjithsej 24 skuadra do të marrin pjesë në Kampionatin Evropian 2024 në Gjermani. Dy kombet e para të secilit grup kualifikues do të  kualifikohen drejtpërdrejt në turne. Katër vendet e fundit të startit do të përcaktohen mes skuadrave më të mira të Ligës së Kombeve në çdo ligë, të cilat nuk kanë mundur të sigurojnë një biletë përmes kualifikimit të rregullt

Marketing