Pas 24 vitesh në ATP Tour, me 20 tituj Grand Slam dhe 103 fitore të turneut në emër të tij, Roger Federer luajti ndeshjen e tij të fundit profesionale të premten mbrëma, kur u bashkua me rivalin e tij të vjetër, Rafael Nadal, në ndeshjen double, në edicionin e pestë të Kupës Laver.

Marketing

Gjatë dekadës së fundit dhe më shumë, Rafael Nadal dhe Roger Federer kanë shkëlqyer, pavarësisht nga rrethanat. Ata kanë parë njëri-tjetrin në finalet e turneve më madhështore në botë dhe kanë bërë më të mirën e tyre. Rivaliteti i tyre, me popullaritetin e furishëm që krijoi dhe nivelin që shfaqi, ka luajtur një rol të madh në popullaritetin e sportit të tenisit për meshkuj.

“Më pëlqeu të lidhja këpucët edhe një herë… ndeshja ishte e mrekullueshme. Nuk mund të isha më e lumtur. Ka qenë e mrekullueshme. Dhe sigurisht, të luash me Rafën në të njëjtin ekip dhe të kesh djemtë – të gjithë këtu, të gjitha legjendat – faleminderit”, tha Federer pas ndeshjes.

Pasi reflektoi mbi “udhëtimin perfekt” të karrierës së tij, Federer i bëri një falënderim emocionues gruas së tij, Mirkës.

“Ajo mund të më kishte ndaluar shumë kohë më parë, por nuk e bëri. Ajo më mbështeti dhe më lejoi të luaja. Është e mrekullueshme. Falemind”.

Ishte një mbrëmje emocionuese që në fillim. Federer dhe Nadal u pritën me ovacion nga turmëës në O2 Arena, ku të gjitha biletat ishin shitur.

Federer ka luajtur lojën më të mirë në tenis që është parë ndonjëherë, duke shfaqur hijeshi dhe stil, shkruan Guardian, transmeton Klankosova.tv.

Prezenca e tij do të vazhdojë të ndihet gjatë turneut. Qoftë nëpërmjet tifozëve që vazhdojnë ta mbështesin, e deri te shumë lojtarë të tjerë që u shndërruan në tifozë në praninë e tij.

Shumë janë përpjekur të mësojnë nga aspektet e madhështisë së tij në mënyrë që të kenë sukses, dhe ndikimi i tij te lojtarët e tjerë është i pamohueshëm.

Marketing