Marketing

Daniel F. (22), i cili goditi një oficere policie në Winterthur në vitin 2019 dhe e plagosi rëndë, vuan nga skizofrenia e rëndë.  Pyetja tani është se ku duhet t’i kalojë vitet e ardhshme. Gjykata e Qarkut të Winterthur vendos më 8 mars.

I riu zviceran pak para përfundimit të gjyqit të mërkurën tha se është penduar për atë që ka bërë dhe u kërkoi falje të gjithëve.

Avokati i tij tha se skizofrenia e tij dhe mjekimi që po merrte e bënë të pamundur që ai të shfaqte simpati. “Por ai ishte thellësisht i prekur dhe vazhdonte të pyeste se si ishte polici i plagosur ”.

Avokati kërkoi dënimin me katër vjet burg për lëndim nga pakujdesia dhe vepra të tjera, i cili duhet të shtyhet në favor të masës për të rinjtë, raporton blick, përcjell albora.ch.

Një masë e tillë zgjat maksimumi katër vjet, gjatë së cilës të burgosurit mund të kryejnë një stash, atëherë i riu do të lirohej.

Avokati theksoi se nuk e ka goditur qëllimisht policin e kantonit.

“Ai u frikësua dhe e zuri paniku kur policët me rroba civile e kërcënuan me armë. Ai thjesht donte të largohej. Ai e pa gruan kur ishte tepër vonë”.

Po prokurori tha: “Pas katër vjetësh, një kriminel i patrajtuar, ndoshta i rrezikshëm do të ishte përsëri i lire. Kjo nuk është zgjidhje, as për të, as për shoqërinë”.

Të martën, ditën e parë të gjykimit, ishte kërkuar dënimi me 12 vite burg për tentativë vrasjeje. Në vend që të shkojë në burg, i akuzuari duhet të pranohet në masën e shtrimit sipas nenit 59 të Kodit Penal, i njohur në bisedë si “arrest i vogël”. Skizofrenia e tij mund të trajtohej atje. Ai mund të përfundojë “ndalimin e vogël” në klinikën Rheinau, ku po trajtohet tashmë.

Skizofrenia e tij mund të jetë shkaktuar nga përdorimi masiv i kanabisit, si dhe nga LSD dhe kokaina.

Më 13 tetor 2019, Daniel F. hyri në një garazh pranë Winterthur ZH dhe vodhi një BMW 750, në të cilën më pas flinte. Të nesërmen ai shkoi pothuajse në Chur me targa të vjedhura dhe me shpejtësi deri në 260 km/h dhe u kthye në Winterthur.

Tashmë policia po e priste atje me bllokim të rrugës. Kur vuri re se disa oficerë policie po i drejtonin armët, ai e drejtoi makinën në trotuar, përshpejtoi në 40 ose 50 km/h dhe u fut me forcë drejt punonjësit të policisë.

Zyrtares iu desh të shpëtonte veten duke u hedhur në livadh. 39-vjeçarja ishte hedhur disa metra në ajër, përplasur në asfalt dhe ka pësuar dëmtime të rrezikshme për jetën.

Ndër të tjera ajo ka pësuar rënie në mushkëri dhe një dëmtim të arteries karotide me emboli. Ajo ende po vuan nga efektet e ndikimit edhe sot e kësaj dite.

Ajo punon sërish në polici, por vetëm në zyrë. Një police e dytë mundi të shpëtojë veten në momentin e fundit duke u hedhur në livadh. Gjykata e rrethit Winterthur do të hapë vendimin më 8 mars./albora.ch/

Marketing